Logo Przewdonik Katolicki

Wdzięczni Stwórcy

Błażej Tobolski
Fot.

Bóg błogosławił, ziemia plon wydała, śpiewali w Psalmie responsoryjnym uczestnicy Eucharystii, która rozpoczęła tegoroczne uroczystości dożynkowe w archidiecezji poznańskiej.

„Bóg błogosławił, ziemia plon wydała”, śpiewali w Psalmie responsoryjnym uczestnicy Eucharystii, która rozpoczęła tegoroczne uroczystości dożynkowe w archidiecezji poznańskiej.

 

Dożynki archidiecezjalno-samorządowe odbyły się w niedzielę 19 sierpnia we wsi Siekierki Wielkie (dekanat kostrzyński), a Mszy św. dziękczynnej za zebrane plony, sprawowanej na placu przy tamtejszym kościele parafialnym pw. św. Jadwigi, przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Liturgię, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich oraz dekanatów naszej archidiecezji, koncelebrował m.in. ks. Sławomir Grośty, archidiecezjalny duszpasterz rolników.

– To właśnie tutaj, myśląc o półtora milionowej rzeszy mieszkańców naszej archidiecezji z pokorą pytamy: „Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary, czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?”. I w odpowiedzi wyrażamy z radością naszą wdzięczność, jaką stworzenie żywi wobec dobroci Stworzyciela – mówił w wygłoszonej homilii abp Gądecki. Zaznaczył też, że podczas dożynek wyrażamy tego samego ducha wdzięczności stworzenia wobec Stwórcy, który już ponad 3 tysiące lat temu przyjął religijną postać starotestamentalnego, obchodzonego w Jerozolimie Święta Namiotów, stanowiącego właśnie dziękczynienie za plony. Jednak, jak podkreślił kaznodzieja, polscy rolnicy razem z wieńcami dożynkowymi, bochnami chleba, plonami pól, ogrodów i sadów przynoszą przed ołtarz także „duchowe wartości kultywowane przez środowisko rolnicze, czyli szacunek dla życia, dla rodziny, dla pracy i cześć do Najświętszej Maryi Panny, która wydała najpiękniejszy owoc naszej ziemi: Zbawiciela ludzkości”.

– Rolnicy przychodzą też prosić Boskiego Gospodarza o to, by mogli zaczerpnąć od Niego większej miłości do ziemi. Aby wydobywając z tej ziemi chleb, otworzyli również przed nią swoje serce, by umieli podnieść ziarno z ziemi, myśląc z wdzięcznością: to jest „zboże”, czyli „z Bożego” dane dzieciom Bożym, jak mawiał kard. Stefan Wyszyński – wyjaśnił abp Gądecki. Przypomniał jednocześnie, że dożynki to również okazja, aby prosić Boga o błogosławieństwo na cały kolejny rok, a także by podziękować rolnikom za trud ich pracy, dzięki której mamy nasz codzienny chleb.

 

 

Tegoroczne dożynki archidiecezjalno-samorządowe zostały przygotowane przez powiat poznański, władze miasta i gminy Kostrzyn oraz archidiecezję poznańską.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki