składniki:
- 1/2 kg krewetek
- 25 dag kaszki kuskus
- 15 dag małych pieczarek
- kilka pomidorków koktajlowych
- łodyga selera naciowego
- 1/2 cytryny, 2 ząbki czosnku
- 50 ml białego, wytrawnego wina
- 5 dag żółtego sera
- masło, oliwa z oliwek
- sól, pieprz, pieprz cayenne, kurkuma
- kilka gałązek rozmarynu
Obieramy krewetki z karapaksów - tzn. chitynowych pancerzyków - i usuwamy głowy oraz czarne żyłki, biegnące wzdłuż grzbietów. Krewetki myjemy, osuszamy i skrapiamy sokiem wyciśniętym z połowy cytryny, oprószamy solą oraz pieprzem cayenne i odstawiamy na kilkanaście minut. Następnie obsmażamy je przez kilka minut na rozgrzanej oliwie - pod koniec dodajemy zmiażdżone ząbki czosnku i skrapiamy winem - do chwili aż nabiorą różowej barwy. Pieczarki oczyszczamy, kroimy w plasterki i przesmażamy na maśle, oprószone solą i pieprzem. Zdejmujemy je z patelni i na tym samym tłuszczu obsmażamy - wcześniej obrany i pokrojony w paseczki - seler naciowy. Pomidorki koktajlowe przekrawamy na połówki, a ser ścieramy na tarce.
Do naczynia wsypujemy kuskus, doprawiamy solą oraz kurkumą, mieszamy i zalewamy wrzątkiem. Woda powinna sięgać ok. pół centymetra nad powierzchnię kaszki. Przykrywamy i pozostawiamy na 5-7 minut, aby kuskus całkowicie wchłonął wodę. Wówczas do kaszki dodajemy łyżeczkę masła, mieszamy widelcem i wykładamy na talerze. A na kuskusie układamy krewetki, por, połówki pomidorków i pieczarki, obsypujemy startym żółtym serem oraz dekorujemy rozmarynem.
Ostryż zwany kurkumą
Ta przyprawa orientalna jest bardzo popularna w Indiach, toteż bywa także nazywana szafranem indyjskim albo szafranicą. A to dlatego, że tak jak szafran nadaje potrawom złocistożółtą barwę i często jest używana jako tańszy zamiennik szafranu. Różni się jednak od niego smakiem – przypominającym imbir - oraz aromatem, zbliżonym do zapachu pieprzu i piżma. Kurkuma stanowi ekstrakt kłączy ostryżu, byliny z rodziny imbirowatych o żółtych kwiatach. Stanowi składnik rozmaitych mieszanek przyprawowych - m.in. dodawana jest do curry – oraz jako barwnik do ryżu, makaronu, zup kremowych, sałatek, jaj, majonezów czy koncentratów. Poza Indiami producentami kurkumy są Chiny, Indonezja, Bangladesz, wyspy Morza Karaibskiego oraz kraje Ameryki Południowej.
Od wieków znane są liczne właściwości lecznicze kurkumy, która działa m.in. bakteriobójczo, oczyszczająco, przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, przeciwnowotworowo i żółciopędnie.