Logo Przewdonik Katolicki

Ażurowy dar wytrwałości

Barbara Sawic
Fot.

Bóg urządził to tak, że płatki śniegu powstają w chmurach, gdzie występuje wysokie nasycenie pary wodnej. Wystarczy, że przy ujemnej temperaturze znajdzie się jakieś centrum krystalizacji, np. odrobina pyłu. Zachodzi wówczas na nim zjawisko kondensacji cząsteczek wody. Rozpoczyna się tworzenie kryształu…

 
Mędrca szkiełko i oko
Tworzące się płatki śniegu mogą mieć różne kształty. Zwykle śnieżny „zarodek” ma kształt symetrycznej, sześcioramiennej gwiazdki. Spada, wraz z miliardami innych, na ziemię. Po drodze kilkakrotnie „ma do czynienia” ze zmianą wilgotności i temperatury (no i z pyłami). Sprawia to, że na jego krawędziach tworzą się nowe kryształy. Kształt każdej gwiazdki staje się coraz bardziej złożony. Jednak nadal zachowana jest sześciokrotna oś symetrii. Im niższa temperatura i wyższa wilgotność powietrza, tym kształty są bardziej skomplikowane.
Fizycy dowiedli, że nie ma dwóch identycznych śnieżynek. Nawet jeśli płatki spadają na ziemię jeden obok drugiego, to ich droga nigdy nie jest taka sama. Opisanie fenomenu może być tematem obszernego, fachowego opracowania. My zaśmiejmy się z żartobliwego wyjaśnienia amerykańskiego fizyka Kenneta Libbrechta, który tłumaczył, że „płatek śniegu jest wynikiem losowania, a nie efektem seryjnej produkcji”.
 
Czucie i wiara
Człowieka od dawna fascynuje tajemnica płatka śniegu. Stanowi on przedmiot badań fizyków, obiekt zainteresowania artystów i twórców rękodzieła artystycznego, dla których jest sposobem wypowiedzenia się, dzielenia się pięknem. Śniegowa gwiazdka inspiruje m.in. witrażystów i koronczarki. Śnieżynkami wykonanymi szydełkiem chętnie dekorujemy choinki i mieszkania. Liczba wzorów jest astronomiczna i stale przybywają nowe; prawie jak w wypadku śnieżnego oryginału (tej zimy jak na lekarstwo).
W lutym 2011 r., na prośbę Jadwigi Janickiej, której artykuły pojawiają się na łamach „Ładu Bożego” i która mieszka w DPS w Kowalu, przesłałam jej wydrukowany zestaw wzorów szydełkowych gwiazdek. Ucieszyłam się, że pani Jadwiga chce dołączyć do grona „szydełkomaniaczek”. Podziękowała mi i… zabrała się do pracy, razem z koleżanką z DPS Marią Dacewicz.
Współpracowniczkami obydwu pań zostały: Marta Domżał, instruktorka terapii muzycznej w DPS, i Ewa Łukaszewska, kierowniczka terapii zajęciowej, która dostarczała nici, krochmaliła śnieżynki i nadawała im kształt. Dzięki wytrwałej pracy powstało 205 gwiazdek! Są dekoracją choinki znajdującej się w kaplicy domu, ale przede wszystkim darem dla narodzonego Dzieciątka Jezus. Ponadtrzymetrowe drzewko wieńczy sześcioramienna, szydełkowa gwiazda: dzieło Jolanty Dybowieckiej z Kowala. W powszechnym odczuciu gwiazda jest m.in. symbolem integracji kowalan z mieszkańcami DPS.
Na choince jest 265 ozdób rękodzielniczych. Obok nowych śnieżynek – ozdoby frywolitkowe, od kilku lat stanowiące dekorację drzewka. Wspomnieć należy o szydełkowym dzwoneczku, wzruszającej pamiątce: należał do nieżyjącej już mieszkanki DPS śp. Marii Zawiszy. Dopełnieniem aranżacji są nieliczne bombki i kolorowe lampki.
Światełka, bombki i czarujące koronkowe ozdoby umieścił na drzewku Krzysztof Sobczyk, konserwator urządzeń, „złota rączka” DPS. Jest on również projektantem i wykonawcą stajenki betlejemskiej, która tradycyjnie ustawiana jest przy choince. Pan Krzysztof, stojąc na drabinie, co jakiś czas przywoływał do porządku podające dekoracje panie słowami w rodzaju: „Bójcie się Boga, przecież zabraknie na dolne gałęzie!”.
Nie zabrakło. Urok choinki, niepowtarzalność i staranność wykonania śnieżynek docenił i podziwiał proboszcz parafii św. Urszuli PM w Kowalu ks. kanonik Piotr Głowacki. Wzbudziła zachwyt władz świeckich Kowala i gości DPS.
Mieszkańcy domu w zieleni choinki upatrują nadziei, wszak jest chrześcijańskim symbolem rajskiego Drzewa Życia. Kierując wzrok ku żłóbkowi, modlą się o Boże Miłosierdzie dla zmarłych, a dla siebie o wzrost wiary i otwarte serca. Serca umiejące rozpoznać Chrystusa w każdym człowieku.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki