Logo Przewdonik Katolicki

Kultura po góralsku

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Tak jak nie byłoby Zakopanego bez Giewontu, tak latem Podhale nie może się obyć bez Tatrzańskich Wici. W tym roku cykl wydarzeń kulturalnych, podczas których górale prezentują to, co dla ich regionu najbardziej charakterystyczne, odbywa się po raz jedenasty.

 

 
 
Kiedy na całym Podhalu płoną watry, czyli ogniska, to znak, że rozpoczęła się największa w tej części Polski impreza kulturalna – wielkie święto południowego regionu Polski i jego mieszkańców. W ten sposób górale rozpuszczają wici, by wszem i wobec ogłosić rozpoczęcie tradycyjnego już przedsięwzięcia. Dziś można by powiedzieć, że to takie „góralskie SMS-y”. Co roku przygotowywane z ogromnym rozmachem wydarzenie przyciąga tłumy turystów, którzy spędzają wakacje w górach. A jest w czym wybierać: od Święta Lasu, przez Strażackie Śpasy, po „Brzegowskie nuciczki”.
 
 
Kulturalnie i kulinarnie
Dwadzieścia pięć wakacyjnych wydarzeń w różnych miejscach powiatu tatrzańskiego ma zachęcić gości do odwiedzenia tego regionu i zapoznania się z tym, co górale mają najlepszego. Głównym organizatorem wszystkich imprez są: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury, Starostwo Tatrzańskie oraz poszczególne miejscowości, m.in. Biały Dunajec, Zakopane, Ząb, Poronin, Nowe Bystre, Brzegi.
W Białym Dunajcu, w ramach Tatrzańskich Wici, odbywa się „Dzień Pstrąga”, ale od lat największym powodzeniem cieszą się organizowane tutaj Wybory Najśwarniyjsyj Górolecki. Pretendentki do tego zaszczytnego tytułu muszą wykazać się znajomością dawnych zwyczajów góralskich, wiedzą o historii i literaturze regionu, zręcznością oraz zaradnością w pracach domowych i gospodarskich.
Nie mniej emocji wywoła zapewne konkurs na Cepra i Ceperkę Roku – tak górale żartobliwie nazywają turystów (4 sierpnia). Wbrew pozorom jest to bardzo wymagająca zabawa. Kandydaci wezmą udział w różnych konkurencjach, m.in. muszą przetłumaczyć góralskie powiedzonka, zatańczyć i zaśpiewać po góralsku, pokonać tor przeszkód z plecakiem, ciupagą i parasolką.
O tym, że kuchnia góralska jest niepowtarzalna, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie ma chyba osoby, która będąc na Podhalu, choć raz nie zakupiłaby bundza, oscypka czy bryndzy.
Smakosze tych wyjątkowych góralskich, nie tylko polskich, produktów będą mogli je degustować przez cały tydzień, od 9 do 16 sierpnia.
Po raz trzeci na Równi Krupowej w Zakopanem odbędą się bowiem Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Podczas targów będzie można też zobaczyć, jak powstają góralskie sery, poznać różne ich zastosowanie w kuchni, spróbować włoskich win lub rumuńskiej bryndzy. Impreza ma też na celu popularyzację zasad unijnych, dotyczących promocji i ochrony jakości produktów żywnościowych oraz zaprezentowanie ich różnorodności.
W Zakopanem będzie nie tylko smacznie, ale i pięknie. W tym samym czasie będą trwać Międzynarodowe Targi Kowalstwa Artystycznego. Nie można też w tym roku ominąć Poronina, w którym odbędzie się XI Dzień Misia, Miodu i Bartników (19 sierpnia).

 

Watry będą płonąć
Tatrzańskie Wici to kolejny dowód na to, że dla mieszkańców Podhala kultura i tradycja zawsze są na pierwszym miejscu. To region, który nie wstydzi się swojego folkloru i na każdym miejscu podkreśla jego wartość i znaczenie, wpisując go w najważniejsze wydarzenia historyczne i społeczne. Taka też była geneza Tatrzańskich Wici. Zapoczątkowano je dość spontanicznie, w 2002 r., kiedy to Ojciec Święty Jan Paweł II po raz ostatni odwiedzał nasz kraj. Wówczas w wielu miejscowościach Podhala zapłonęły watry jako znak przywiązania i uhonorowania obecności polskiego papieża.
Jeśli ktoś nigdy nie widział, jak rozpalane są watry, to warto skorzystać z tej wyjątkowej okazji i wziąć udział w tegorocznym święcie Podhala. Zapłoną one bowiem na wszystkich imprezach odbywających się w ramach Wici.
Niewątpliwie atutem tego folklorystycznego wydarzenia jest fakt, że udział w imprezach jest bezpłatny.
Szacuje się, że podczas letniego sezonu powiat tatrzański odwiedza ponad milion turystów. Warto zapoznać się z programem IX Tatrzańskich Wici i wziąć udział w tej folklorystycznej zabawie, by poznać od lat pielęgnowaną i przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję. 
Temu wielkiemu świętu Podhala towarzyszą imprezy partnerskie. Miłośnicy gwary góralskiej koniecznie muszą odwiedzić Bukowinę Tatrzańską. W dniach 8–12 sierpnia odbędzie się tam Festiwal Folkloru Polskiego 46. Sabałowe Bajania – Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Drużbów Weselnych.
W tym roku święto Podhala potrwa aż do połowy września. Zakończy je 16 września VII Festyn Bacowski w Leśnicy-Groniu.
 
 
 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki