Logo Przewdonik Katolicki

Folklor po góralsku

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Roztańczone i rozśpiewane na ludowo takie będzie przez dziesięć sierpniowych dni Zakopane. Co roku Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w stolicy polskich Tatr, przygotowywany z ogromnym rozmachem, przyciąga miłośników folkloru i tłumy turystów, którzy spędzają wakacje w górach.

Roztańczone i rozśpiewane na ludowo – takie będzie przez dziesięć sierpniowych dni Zakopane. Co roku Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w stolicy polskich Tatr, przygotowywany z ogromnym rozmachem, przyciąga miłośników folkloru i tłumy turystów, którzy spędzają wakacje w górach.

 

Czy ludowość i folklor są dziś passé? Na pewno nie wśród mieszkańców południa Polski, w naturze górala bowiem pozostały szacunek i sentyment do ludowych rodzimych tradycji. Warto dodać, że nie są to tylko puste słowa. Od czterdziestu sześciu lat folklor górskich regionów Polski, Europy i świata, z odmiennych kręgów kulturowych, spotyka się pod Giewontem, by zaprezentować muzykę, taniec, rzemiosło, kuchnię, stroje, a przede wszystkim tradycję i zwyczaje, które składają się na bezcenną podróż do źródeł kultury ludowej. A jest w czym wybierać: od koncertów, warsztatów, korowodów, po kiermasze, konkursy widowiska i podsiady, czyli najstarsze formą spotkania towarzysko-informacyjne.

 

Święto ludzi gór

Przez dziesięć festiwalowych dni na Dolnej Równi Krupowej, do 30 sierpnia, miłośnicy folkloru i wypoczywający w górach turyści będą mogli posłuchać konkursowych zmagań zespołów z Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Francji, Hiszpanii, Peru, Rumunii, Słowacji, Turcji, Włoch oraz Bośni i Hercegowiny. Polskie zespoły, które zaprezentują się w festiwalowej wiosce, zostały wyłonione podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Na scenie wystąpią „Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej, „Wierchy” z Milówki, „Lachy” z Nowego Sącza oraz jako zespół rezerwowy „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej. Uczestnicy wydarzenia będą rywalizować o złotą, srebrną i brązową ciupagę.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się w samym sercu Tatr, na Kasprowym Wierchu, gdzie podczas koncertu „Z tatrzańskich szczytów do wioski festiwalowej” zaprezentują się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Zaszczytną funkcję gospodarza zakopiańskiego wydarzenia pełni zespół „Watra” z Czarnego Dunajca, skupiający młodzież z terenu gminy. Na scenie plenerowej 23 sierpnia przedstawi on tradycyjne wesele góralskie, a pięć dni później wystąpi podczas Dnia Górali Polskich, prezentując kuchnię góralską i naukę tańca. Nie zabraknie też parady dorożek, orszaku weselnego, korowodu uczestników, który przejdzie ulicami stolicy polskich Tatr, podsiady góralskiej z udziałem znanych mieszkanek Podhala „Co ty wies chłopie, co to takiego jest baba”, prezentacji filmów dotyczących kultury ludowej Podhala, Dni Narodowych – francuskiego, włoskiego i bułgarskiego, a także ognisk integracyjnych. Gwiazdą cieszącego się zawsze dużym zainteresowaniem koncertu „Na folkową nutę” będzie zespół Megitza z utalentowaną i charyzmatyczną wokalistką i kontrabasistką Małgorzatą Babiarz, która łączy w swojej twórczości muzykę bałkańską z melodiami góralskimi i jazzem.

Jak zawsze ciekawie zapowiadają się wydarzenia, które na stałe wpisały się już w sierpniowe zakopiańskie wydarzenie kulturalne: Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentów i Śpiewaków Ludowych, od ubiegłego roku noszący imię Władysława Trebuni-Tutki, oraz koncert „Mali Górale”, w którym wystąpią laureaci V Tatrzańskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Skoro o dzieciach mowa, to warto podkreślić, że najmłodsi na pewno nie będą się nudzić w tych dniach w Zakopanem. Przygotowano dla nich mnóstwo atrakcyjnych i twórczych warsztatów: wycinanki łowickiej i zabawki ludowej, bibułkarstwa, malarstwa na szkle i drewnie, garncarstwa. Organizatorzy wydarzenia zadbali też o sferę duchową – w niedzielę 24 sierpnia zostanie odprawiona Msza św. ekumeniczna w kościele św. Krzyża, a festiwalowe zmagania zakończy modlitwa o pokój w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Zakopiański festiwal uatrakcyjniają co roku nowe przedsięwzięcia. Tegoroczne festiwalowe nowości zapowiadają się nader interesująco: konkurs fotograficzny oraz konkurs w stylu „etno” na zakończenie wakacji, warsztaty etnodizajnu – projektowania wnętrz oraz koncerty ukraińskiego zespołu „Kozak System” i polskiego zespołu „Tekla Klebetnica”, znanego z programu „Mam Talent”.

 

Nie zabrakło Kolberga

Organizatorzy nie zapomnieli też o obchodzonym Roku Oskara Kolberga, z okazji 200. rocznicy urodzin polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora pochodzącego z Przysuchy. Do końca trwania festiwalu w galerii przy ul. Krupówki 4 można obejrzeć wystawę „Śladami Kolberga”, prezentującą różnorodność i bogactwo folkloru w Polsce, uwzględniającą również regiony nieznane z turystycznych walorów, oraz wystawę „Festiwal okiem młodych” ukazującą twórczość wychowanków istniejącego od 140 lat Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara. Wśród eksponatów nie zabrakło rzeźby, malarstwa, a także dywanów zaprojektowanych przez uczniów kierunku grafika komputerowa.

 

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to jedyna w swoim rodzaju impreza promująca góralską tradycję i kulturę. O światowej randze wydarzenia świadczy liczba zespołów biorących dotychczas w nim udział – 460 z ponad 60 krajów świata i ok. 200 polskich grup. Pod Tatrami gościli już Szwedzi, Węgrzy, Macedończycy, Rumuni, a nawet Kolumbijczycy czy Jordańczycy. Warto zajrzeć na Dolną Równię Krupową, tym bardziej że wstęp na niemal wszystkie imprezy jest wolny, a publiczność ma niepowtarzalną okazję posłuchania i obejrzenia tych, którzy pielęgnują góralski folklor i tradycję.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki