Logo Przewdonik Katolicki

Może trochę kultury?

Natalia Budzyńska
Fot.

Na szczęście minęły już czasy, gdy okres wakacyjny nazywany był "kulturalnym sezonem ogórkowym". Niektóre teatry pracują pełną parą, a artyści, żeby zarobić, ruszają w trasy objazdowe po najczęściej przez turystów odwiedzanych miastach. Oczywiście, najlepiej mają turyści nad morzem, w górach i nad jeziorami. Niestety, miasta duże, ale położone w centrum Polski, oferują...

Na szczęście minęły już czasy, gdy okres wakacyjny nazywany był "kulturalnym sezonem ogórkowym". Niektóre teatry pracują pełną parą, a artyści, żeby zarobić, ruszają w trasy objazdowe po najczęściej przez turystów odwiedzanych miastach.


Oczywiście, najlepiej mają turyści nad morzem, w górach i nad jeziorami. Niestety, miasta duże, ale położone w centrum Polski, oferują swoim mieszkańcom oraz przyjezdnym tylko namiastki kultury. Ale można wybrać się nad morze, a tam...

... króluje teatralne Trójmiasto


Sierpień w Gdańsku to miesiąc teatru. Właśnie zaczął się VII Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, który potrwa do 9 sierpnia. Niewątpliwym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie występ Teatru BUENDIA z Hawany na Kubie. Pokażą spektakl trochę dziwny: jego tekst jest oparty na różnych sztukach Williama Szekspira i legendach afrokaraibskich zwanych Santeria. Obejrzymy historie wymyślonych spotkań postaci szekspirowskich i postaci z mitologii afrykańskiej. A więc będzie oczywiście Makbet, Hamlet i Prospero, którzy przez pomyłkę wejdą w jakieś układy z Sicorax czy Oshun. Brzmi to trochę przerażająco, ale jeśli wierzyć organizatorom, Teatr BUENDIA został doceniony na całym świecie od Madrytu po Melbourne, a londyński "The Herald" pisał o ich przedstawieniu: "...to popis wytrzymałości fizycznej i wyobraźni. Scena wypełniona jest obrazami i dźwiękami Kuby: tropikalne ptaki, bębny, potwory, powstają z przeplatających się ciał i masek". Ponieważ moje doświadczenie ostrzega mnie, że jeśli ktoś nie ma nic do powiedzenia, to używa dużo bębnów, masek i pluje ogniem, więc trochę się boję, ale popatrzeć na te kolorowe obrazy i posłuchać kubańskiej muzyki na pewno nie zaszkodzi. Tym bardziej, że Teatr z Hawany proponuje również koncert tradycyjnej muzyki kubańskiej z nauką tańca i wspólną zabawą.
Poza tym na Festiwalu Szekspirowskim wystąpią jeszcze goście ze Wschodu: Ukraiński Teatr Dramatyczny z Charkowa, Teatr Bałtycki Dom z Sankt Petersburga, Rosyjski Teatr Dramatyczny z Rygi oraz Teatr Shakespear und Partner z Bremy. Polskę prezentować będzie Teatr Ludowy z Nowej Huty spektaklem, który został wyróżniony w konkursie za najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Szekspira w sezonie 2002/2003. W tym roku ruszy - jak na każdym szanującym się festiwalu - scena off, na której prezentować się będą teatry nieprofesjonalne z Sankt Petersburga, Glasgow i Gdańska.
Nie skończy się jeszcze Festiwal Szekspirowski, a zacznie się już następny: gdański Teatr Wybrzeże organizuje własny festiwal - swoisty teatralny maraton. W ciągu 7 dni (5-12.08.) pokaże cały dorobek ostatniego sezonu. Spektakle będą się odbywać od wczesnego popołudnia do późnych godzin nocnych.
Gdańsk odpocznie dwa dni, po czym znów zawita do niego teatr - tym razem na ulice. Czternastego sierpnia rozpocznie się VII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA - to jedna z największych tego typu imprez w Europie Środkowowschodniej. W tym roku organizatorzy chcą pokazać klasykę teatru ulicznego: zjawisko, które sięga korzeniami średniowiecza.
Jeszcze tylko wspomnę o Letniej Scenie w Gdyni Orłowie, gdzie wieczorami na plaży można obejrzeć najciekawsze spektakle Teatru Miejskiego. Pomysły szefowej i reżysera tego teatru Julii Wernio, pracującej wiele lat w Teatrze Witkacego w Zakopanem, mają wiele z zakopiańskiego szaleństwa, które sprawia, że można teatr pokochać.

A teraz filmy


Jadąc przez całą Polskę na południe, niestety, zatrzymujemy się dopiero w Kazimierzu Dolnym: w innych miastach na tej trasie nic ciekawego się nie dzieje. Jeśli ktoś nie lubi teatru, w tym samym czasie w uroczym Kazimierzu Dolnym odbywa się IX Festiwal Filmowy i Artystyczny - Lato Filmów (1-10.08.). Organizatorzy podzieli dziesięć festiwalowych dni na bloki tematyczne, a w nich m.in. blok "Spod igły", a więc pokazy przedpremierowe, a także retrospektywy Stanleya Kubricka i Marcela Łozińskiego. Oprócz tego najciekawsze filmy minionego roku, arcydzieła polskiej animacji itd. Łącznie około 100 filmów.
Natomiast bardzo wesoło będzie w Lubomierzu, miasteczku, w którym w 1967 roku kręcono "Samych swoich". Od siedmiu lat odbywa się tam Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych (15-17.08.), na który zjeżdżają aktorzy i reżyserzy biorący udział w filmach komediowych.

Dawny taneczny Kraków


Co roku w sierpniu na Rynku Głównym w Krakowie spotyka się rycerzy i damy w sukniach sprzed paru wieków. Oznacza to, że trwa Festiwal Tańców Dworskich - Cracovia Danza i nie inaczej będzie w tym roku. Między 3 a 10 sierpnia jesteśmy zaproszeni do odbycia fascynującej podróży w czasie i przestrzeni. Spotkanie z historią tańca i baletu europejskiego okresu średniowiecza, renesansu i baroku na tle krakowskich zabytków zapewnia niezapomniane wrażenia. Warto wiedzieć, że festiwal ten nie ma odpowiednika na świecie. W tym roku tematem będzie taniec dworski w połączeniu z teatrem dworskim: angielskim Mask, włoskim Comedia del`Arte, francuskim Comedie-Ballet - to idealne formy łączące taniec i teatr w środowisku dworskim. Muzycy grający na historycznych instrumentach, zwyczaje i etykieta sprzed wieków, wspaniałe kostiumy, a do tego barwny korowód ulicami miasta. Zapowiada się ciekawie. W ostatnim dniu festiwalu obecność jest obowiązkowa: na Rynku Głównym bowiem o zmierzchu rozpocznie się renesansowy bal dla publiczności.

Dixiland i folk


Z Krakowa to już tylko skok do Zakopanego, które przeżywa pełnię sezonu: pełną parą pracuje Teatr Witkacego na Chramcówkach, a 15 sierpnia rozpoczyna się XXXV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Dziewięć dni obcowania z góralami egzotycznych krajów Afryki, Azji i obu Ameryk - to coś dla tych, którzy sądzą, że górale "występują" tylko w Tatrach. Wieczorne koncerty na Krupówkach i góralska atmosfera sprawiają, że na zatłoczonych ulicach panuje nastrój radosnego święta.
Jeżeli kogoś nie interesują góry i górale, a nie ma nic przeciwko muzyce folkowej, jest zaproszony na Mazury. W Olecku odbędą się VI Mazurskie Spotkania z Folklorem (14-17.08.), a oprócz muzyki będzie można spotkać się z artystami sztuki rękodzielniczej. Ale na Mazury można wybrać się i wcześniej, pod warunkiem posiadania przynajmniej miecza (może być plastikowy). W Ostródzie przez pierwsze trzy dni sierpnia będzie miał miejsce Ostródzki Turniej Zbór Bractw Rycerzy Zaprzyjaźnionych. Rozumiem, że już jest za późno na naukę zdobywania zamku, ale może w takim razie jazz? I to nie jakieś tam dziwne dźwięki, ale stary, tradycyjny dixiland. Nie trzeba się ruszać z Mazur: w Iławie od 33 lat gości Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka (14-16.08.). Jest ona okazją do dobrej zabawy przy najlepszych zespołach polskich i zagranicznych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki