Logo Przewdonik Katolicki

Przyszłość zależy od miłości

Błażej Tobolski
Fot.

Wrzesień 2011 roku. Uroczy, drewniany kościółek w Tylicach pod Nowym Miastem Lubawskim wypełniony jest odświętnie ubranymi ludźmi. Przy ołtarzu młoda para. Patrząc na tę scenę można pomyśleć, że to po prostu zwykły ślub. Ale nie, to młodzi sięgnęli po Wojtyłę i... robią film.

 

 

Dla wszystkich to, co się wydarzyło, było wielkim zaskoczeniem. Pierwotnie miał to być bowiem jedynie kolejny spektakl grupy teatralnej prowadzonej przez Ilonę Fudali, polonistkę z Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach. I pewnie tak by pozostało, gdyby nie to, że jakiś czas temu franciszkanin z Wronek, Kordian Szwarc, trafił na ich przedstawienie. – Czytałem wówczas Przed sklepem jubilera Karola Wojtyły i pomyślałem, że to może coś dla nich – opowiada. Wyobrażał sobie, że na podstawie tego dramatu można by przygotować widowisko artystyczne. Starał się nawet pozyskać na ten cel środki unijne, ale nic z tego nie wyszło. – W końcu zdecydowaliśmy więc, że zrobimy to bez pieniędzy. I pojechaliśmy w moje rodzinne strony, do Nowego Miasta Lubawskiego, żeby nagrać niemy obraz, który miał być tłem do spektaklu teatralnego – wspomina. O reżyserię tego filmu br. Kordian poprosił 17-letniego Filipa Gawela z Wronek. Wcześniej franciszkanin pomagał temu licealiście w przygotowaniu jego miniprodukcji pt. Prześladowanie. Stąd wiedział więc o jego pasji i o tym, że planuje studia na wydziale reżyserii.

Już na planie zdjęciowym stwierdzili, że skoro robią film, to dobrze byłoby dograć do niego głos. – Doszliśmy z Filipem do wniosku, że jeśli wkładamy w to tyle pracy, to szkoda, żeby skończyło się na kilku spektaklach, w których wykorzystamy film. Brat Kordian szybko podchwycił tę myśl i zaczął „nakręcać machinę”. Nie spodziewałam się, że nabierze to takiego rozmachu – przyznaje Ilona Fudali, z wykształcenia reżyser teatralny. I tak się zaczęło.

 

 

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki