Logo Przewdonik Katolicki

Ogniska Miłości Marty Robin

Michał Gryczyński
Fot.

Przed dwoma tygodniami zakończyli pielgrzymowanie po Polsce śladami Jana Pawła II ojcowie Ognisk Światła i Miłości. Czyli wspólnot życia i modlitwy utworzonych z inspiracji Marty Robin, francuskiej mistyczki i stygmatyczki.


 

 

Pielgrzymi - 47 kapłanów z 25 państw - odwiedzili Jasną Górę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i krakowskie Łagiewniki, a także dwa polskie ośrodki ruchu Ognisk Światła i Miłości, w Rogowie pod Łodzią oraz w Kaliszanach na Lubelszczyźnie.

Ogniska istnieją obecnie w 42 krajach świata i tworzą międzynarodowy ruch wspólnot formacyjnych, a ich członkowie - duchowni i świeccy - pragną ukazywać Boga jako miłującego Ojca. Znakiem Jego ojcostwa jest kapłan, który jako ojciec kieruje „rodziną Ogniska”, pełniąc w niej rolę przewodnika duchowego, spowiednika i rekolekcjonisty. Natomiast Matką wspólnoty jest Maryja. Najważniejszym zadaniem członków każdego Ogniska jest ewangelizacja przez prowadzenie rekolekcji.    

Założycielka Ognisk pochodziła z wioski Chateauneuf-de-Galaure - położonej kilkadziesiąt kilometrów na południe od Lyonu - gdzie przyszła na świat w 1902 r. Marzył się jej habit karmelitanki, ale została całkowicie sparaliżowana. Po wielu latach zdiagnozowano, że przyczyną paraliżu wszystkich kończyn i zaniku odruchu przełykania mogło być wirusowe zapalenie mózgu. Od tej chwili do końca życia nie opuszczała swego pokoju. Nie sypiała, przez ponad pół wieku karmiła się wyłącznie Eucharystią, a w każdy piątek przeżywała boleści Męki Pańskiej. Od 1921 r. przeżywała wizje mistyczne, miała dar bilokacji i prorokowania. Od 1928 r. była tercjarką franciszkańską.  Zmarła w 1981 r., a pięć lat później rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. Uchodzi za inicjatorkę ruchów odnowy religijnej z udziałem świeckich.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki