Logo Przewdonik Katolicki

Nieważne ile - liczy się każdy grosz!

Marcin Jarzembowski
Fot.

Organizacje pożytku publicznego prowadzące działalność pod szyldem Kościoła proszą wiernych i darczyńców o wpłaty 1 proc. podatku dochodowego.

 

 

 

Na liście instytucji wciąż numerem jeden jest Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki, które otrzymało w ubiegłym roku prawie 900 tys. zł.

 

Caritas, hospicjum i chorzy

Placówka opieki paliatywnej w Bydgoszczy mogła do tej pory wykonać wiele inwestycji. Jedną z nich była budowa nowego gmachu. Pieniądze trafiają jednak również na potrzeby leczenia chorych. – Warto ofiarować 1 proc. Mówi się, że z kropli tworzy się morze. Im więcej jest tych groszy, tym więcej pieniędzy wspiera naszą instytucję. W ubiegłym roku ludzie ofiarowali nam pięć złotych, a było i dwadzieścia groszy. Obecnie wstrzymaliśmy rozbudowę hospicjum, bo skończyły się środki przeznaczone na ten cel. Przez wzniesienie nowego budynku chcemy polepszyć jakość życia naszych pacjentów. Będzie się w nim znajdowała rehabilitacja, wypożyczalnia sprzętu, kaplica, archiwum i zaplecze, którego wciąż nie mamy – powiedziała Czesława Mieszkowska z zarządu hospicjum.

Na pewno warto przekazać swoje pieniądze także na Caritas Diecezji Bydgoskiej. Organizacja każdego roku obejmuje pomocą coraz więcej osób, rozwijając tym samym szereg nowych inicjatyw. – Dzięki 1 proc., który wypływa z serc setek, a chciałoby się powiedzieć tysięcy osób, możemy uczynić wiele dobrych rzeczy. W tym roku pragniemy szczególnie skupić się na pomocy osobom chorym. W naszych domach znajduje się coraz więcej osób, które nie znalazły miejsca w hospicjach, w domach opieki. Chcemy zakupić sprzęt, który pomoże cierpiącym. Będą to łóżka i koncentratory tlenu. Myślę, że ten pomysł spotka się z wielkim zrozumieniem – dodał dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła.

 

Żywe pomniki dla Jana Pawła II

Fundacja „Wiatrak” to rozkręcające się dzieło, a przede wszystkim Dom Jubileuszowy. To miejsce, w którym numerem jeden będzie duch i nauczanie przyszłego błogosławionego Jana Pawła II. Pracownicy fundacji chcieliby już w tym roku zakończyć budowę. – 1 proc. to wyjątkowe, wspólne angażowanie się w czynienie dobra. W „Wiatraku” owo dobro ma wielowymiarowe oblicze, bo dotyczy edukacji, wypoczynku, osób niepełnosprawnych, dzieci, młodzieży, osób bezrobotnych. Staramy się powszechnie, tak jak Kościół jest powszechny, być darem dla ludzi – powiedział prezes fundacji ks. Krzysztof Buchholz.

Ważnym przedsięwzięciem dla całej diecezji jest Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II. Swoje środki można przekazywać na Społeczny Komitet Budowy Szkoły Pomnika Jana Pawła II. – Ojciec Święty, będąc w Bydgoszczy, prosił, by nie budować mu pomników ze spiżu i brązu. I szkoła jest tego przykładem. Przed nami budowa sali gimnastycznej, wyposażenie, wykonanie elewacji, więc ten 1 proc., który oddamy, bardzo mocno może się do tego przysłużyć. Od tego roku z 1 proc. będą również fundowane stypendia dla zdolnej młodzieży z naszej diecezji. Takiej, która ze względów ekonomicznych nie mogłaby się uczyć w prywatnej szkole – dodał prefekt placówki ks. Dariusz Białkowski.

Wśród instytucji są także: Stowarzyszenie Bractwo Więzienne – Bydgoszcz oraz Hospicjum św. Elżbiety w Złotowie. Każdy, kto pragnie wesprzeć organizacje pożytku publicznego, może to uczynić do 30 kwietnia.

 

 


 

Ks. kanonik Ryszard Pruczkowski, duszpasterz skarbowców

„Te darowizny są – jak sama nazwa mówi – wielkim darem. To nas niewiele kosztuje. Wystarczy wpisać numer KRS i automatycznie 1 proc. przekazywany jest na konkretny cel. Świadomość, że z gestu mojej dobroci, życzliwości, bez wielkiego zaangażowania, dzieją się tak wielkie rzeczy, winna zachęcać nas wszystkich do niemarnowania tej doskonałej okazji do czynienia dobra”.

 

 

 

30 groszy – mało i dużo jednocześnie

 

Z Ewą Murawską – rzecznikiem prasowym II Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, rozmawia Marcin Jarzembowski

 

 

 

Jaką siłą jest dzisiaj 1 proc.?

- Z roku na rok coraz większa liczba podatników przekazuje 1 proc. swojego podatku na rzecz różnych organizacji pożytku publicznego. Świadomość na ten temat wśród obywateli wzrasta. Podatnicy przekazują te kwoty z indywidualnym wskazaniem na konkretny cel. Również wielu emerytów, rencistów, których rozliczał ZUS, gdy się dowiadywało, że ma możliwość przekazywania 1 proc. podatku, przychodziło do urzędu i składało korektę, aby w ten sposób przekazać środki na wybraną przez siebie organizację.

 

Procedura przekazania tego podatku została znacznie uproszczona…

- Ta zmiana weszła w 2011 r. i obowiązuje od dochodów za 2010 rok. W zeznaniu rocznym, tym najpopularniejszym PIT-37 w części H znajduje się wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego. W ubiegłym roku i latach poprzednich trzeba było wpisać pełną nazwę danej organizacji, numer KRS i kwotę. W tym roku zostało to uproszczone pod tym względem, że podatnik wpisuje tylko numer KRS i wyliczoną kwotę 1 proc. podatku do pełnych dziesiątek groszy. Oczywiście, jeśli chce przeznaczyć pieniądze na określony cel, przykładowo na daną chorą osobę, którą opiekuje się fundacja, wypisuje te dane. Również  jeśli darczyńca będzie chciał, by jego dane zostały podane przez urząd skarbowy w odpowiednim terminie ustawowym do organizacji pożytku publicznego, to zaznacza odpowiedni kwadracik.

 

Ktoś powie, że złotówka czy dwa złote to kwota, której nie opłaca się przekazać…

- Po latach praktyki przekazywania tych środków przez urzędy skarbowe i przez kontakty z różnymi organizacjami tego typu, wiemy, że nawet 30 gr ma wpływ na kwotę globalną.

 


Stowarzyszenie Hospicjum św. Elżbiety w Złotowie

KRS 0000042841

 

Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy

KRS 0000225818

 

Caritas Diecezji Bydgoskiej

KRS 0000274681

 

Społeczny Komitet Budowy Gimnazjum i Szkoły Podstawowej – Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy

KRS 0000021673

 

 Fundacja "Wiatrak"

KRS 0000175233

 

Stowarzyszenie Bractwo Więzienne

KRS 0000144219

 

Stowarzyszenie Wspólnota Duchowa „Iskierki” w Bydgoszczy

KRS 0000051660

 

Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży

KRS 0000061527 (W rubryce „Cel szczegółowy 1%” należy wpisać kod identyfikacyjny P04)

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki