Logo Przewdonik Katolicki

Zmarł abp Józef Życiński

Monika Białkowska
Fot.

W czwartek 10 lutego zmarł w Rzymie abp Józef Życiński, metropolita lubelski. Abp Józef Kowalczyk, prymas Polski, również w tym samym czasie przebywający w Rzymie, wyraził swój żal po śmierci abp. Życińskiego.

 

– Wiadomość o śmierci abp Józefa Życińskiego przyjąłem z wielkim zaskoczeniem i smutkiem. Przyjechał do Rzymu kilka dni temu, żeby wziąć udział w sesji plenarnej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której był członkiem. Jeszcze dziś spotkał się z kapłanami, a po południu odszedł do Pana.

 

Człowiek ducha i intelektu

– Kościół w Polsce stracił człowieka, który jako kapłan i biskup odznaczał się wielkim duchem i intelektem. Jako kapłan archidiecezji częstochowskiej szybko zdobywał naukowe szlify, był bliskim współpracownikiem ks. prof. Michała Hellera, naukowca cenionego w Polsce i świecie. Wysoki poziom naukowy  i duchowy ks. Józefa oraz jego niezwykłe zaangażowanie szybko zostały zauważone przez Jana Pawła II, który w roku 1990 powierzył mu misję biskupiej posługi w diecezji tarnowskiej, a w 1997 mianował arcybiskupem metropolitą lubelskim. Papież miał nadzieję, że abp Józef, jako wielki kanclerz  KUL, będzie mógł przyczyniać się do rozwoju tej katolickiej uczelni, tak ważnej i zasłużonej w życiu Kościoła w Polsce i świecie.

 

In Spiritu et Veritate

– Abp Życiński, pozostając wiernym swojemu biskupiemu zawołaniu In Spiritu et Veritate (W Duchu i Prawdzie), był człowiekiem niezwykłej wręcz kultury i intelektu. Bardzo szanował kapłanów w duchu chrześcijańskiego personalizmu, którego nauczył się od Jana Pawła II. Wnosił wiele dobra w międzyludzkie relacje, miał cenny wkład w rozwój dialogu między wiary i kulturą, czynnie angażował się w życie naukowe, pozostawiając wiele cennych publikacji.

 

Przed Bogiem

– Jego śmierć jest wielką stratą nie tylko dla archidiecezji lubelskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale dla nas wszystkich. Podzielam żałobę wszystkich tych, których ta śmierć napełniła bólem. W sposób szczególny obejmuję modlitwą jego najbliższą rodzinę i przyjaciół, a zwłaszcza brata – salezjanina,  który był z nim blisko związany. Polecam Bogu w modlitwie osieroconą archidiecezję lubelską, wszystkich studentów abp. Życińskiego i tych, dla których był on przewodnikiem na drogach wiary.

 

Kościół poniósł stratę

Prymas Polski odprawił Mszę św. za śp. abp. Józefa Życińskiego w rzymskim kościele pw. św. Stanisława, dziękując Bogu za jego posługę i wypraszając dla niego wiekuisty pokój i udział w chwale Zmartwychwstania.

Abp senior Henryk Muszyński mówił o zmarłym abp. Życińskim: – Tracimy jednego z najwybitniejszych biskupów i intelektualistów, bezgranicznie poddanego Kościołowi, jednego z najbardziej światłych i nowoczesnych hierarchów, człowieka wielkiego formatu. Abp Józef Życiński był człowiekiem dialogu, otwartym na każdą inicjatywę, którą potrafił osądzić rzeczywistość w sposób krytyczny, ale i w duchu głębokiej, eklezjalnej ortodoksji. Jego ewangeliczna otwartość tworzyła napięcia, które przynosiły mu wiele cierpienia. Modlę się za niego i za cały Kościół w Polsce, który poniósł wielką stratę.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki