Logo Przewdonik Katolicki

Sprzęt dla maltańczyków

Marcin Jarzembowski
Fot.

Maltańska Służba Medyczna w Bydgoszczy otrzymała od Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO przenośny kardiomonitor. Sprzęt niezbędny do ratowania ludzkiego życia będzie wykorzystywany podczas codziennych akcji.

 
 
Idea tej szczególnej pomocy zrodziła się podczas trzeciego balu JFTC, który odbywał się w Ostromecku k. Bydgoszczy. – Mając tak szczytny cel, nie można było podjąć innej decyzji – powiedział Tadeusz Syka z biura protokołu dyplomatycznego JFTC.
 
Międzynarodowa przyjaźń
Gen. Bryg. Jaromir Zuna z czeskiej armii, który pełni funkcję szefa Sztabu JFTC, wyraził wdzięczność maltańczykom i szkole katolickiej za wszystko, co czynią, i przekazał pozdrowienia od całej załogi centrum. – Prezent, który przekazujemy na wasze ręce, jest wyrazem naszego podziękowania za to, że Polska tak gościnnie przyjęła nas tutaj, w Bydgoszczy. To dowód na to, że możemy owocnie współpracować na wielu płaszczyznach – powiedział.
Mjr Patrick Rechner z armii kanadyjskiej, odpowiedzialny za szkolenia w międzynarodowej jednostce, jest na co dzień członkiem Zakonu Kawalerów Maltańskich. To również dzięki jego inicjatywie akcja charytatywna doszła do skutku. – Maltańczycy to moi przyjaciele. Piękne jest to, że tylu wolontariuszy jest zaangażowanych w bezinteresowną pomoc ludziom. Warto wspierać wszystkie odruchy dobrych i szlachetnych serc – dodał
Maltańska Służba Medyczna rozpoczęła oficjalnie swoją misję w Bydgoszczy 15 grudnia 2004 r. – Sprzęt, który otrzymaliśmy, służy do kontrolowania podstawowych czynności życiowych. Dzięki niemu pacjent będzie pod monitoringiem do momentu przyjazdu specjalistycznej karetki. Jesteśmy wdzięczni za tak wielką pomoc – powiedział komendant Andrzej Pyszka.
 
Być jak samarytanin
Maltańczycy latem zabezpieczają pielgrzymki, festyny, a także liczne imprezy plenerowe. Zimą skupiają się na działaniach profilaktycznych, a także pokazują, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. – Jesteśmy przede wszystkim organizacją katolicką i tego się nie wstydzimy. Z dumą nosimy na piersi krzyż maltański – źródło naszej inspiracji. Staramy się w taki sposób naśladować dobrego samarytanina, który pochylił się nad osobą potrzebującą, udzielając jej pomocy – powiedział kapelan maltańczyków ks. dr Waldemar Różycki.
Przekazany sprzęt kosztował przeszło 4 tys. zł. Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO to jednostka, którą reprezentują przedstawiciele ponad 20 nacji. Na co dzień JFTC zajmuje się szkoleniami oraz przeprowadzaniem konferencji z zakresu logistyki, planistyki oraz taktyki, adekwatnej do działań wyznaczonych przez politykę NATO. Kwatera powstała w Bydgoszczy w 2005 r.
Maltańczycy działają w jedności z Kościołem katolickim, a szczególnie z Suwerennym Rycerskim Zakonem Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego. Na bazie tych tradycji powstała inicjatywa szerzenia fachowej wiedzy przez prowadzenie kursów oraz przekonanie uczestników o konieczności pomagania potrzebującym.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki