Logo Przewdonik Katolicki

Kawalerowie budują przychodnię

Błażej Tobolski
Fot.

Na terenie parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu, gdzie w latach 11871832 istniała komandoria maltańska, powstaje nowa siedziba Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich Pomoc Maltańska.

Na terenie parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu, gdzie w latach 1187–1832 istniała komandoria maltańska, powstaje nowa siedziba Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”.

9 grudnia odbyła się, z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i władz Związku Polskich Kawalerów Maltańskich (ZPKM), uroczystość wmurowania w ścianę budowanego obiektu kamienia węgielnego pochodzącego z Ziemi Świętej z Góry Błogosławieństw. Z kolei dzień później członkowie ZPKM z całego kraju wzięli udział w Poznaniu w swoim dorocznym konwencie.
– Zakon Maltański swój charyzmat zawsze opierał na ośmiu błogosławieństwach Chrystusa, czego symbolem jest także ośmiokończysty krzyż maltański – zaznaczył obecny na uroczystości Andrzej Potworowski, prezydent ZPKM. Zauważył on również, że uroczystość wiąże historię zakonu z teraźniejszością oraz podkreśla jego związki z tradycją ponad 900-letniej działalności szpitalniczej i dobroczynnej.
Budowa przychodni rozpoczęła się wiosną 2010 r. i według planu potrwa do pierwszej połowy 2013 r. Nowy budynek przejmie funkcje istniejącej od 1993 r. Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej, której pomieszczenia udostępnione przez poznańską parafię św. Jana Jerozolimskiego, jak przyznają zakonnicy, stały się już za ciasne. Obecnie bowiem przychodnia specjalizująca się w diagnostyce i profilaktyce nowotworów piersi, narządów rodnych i skóry, a także oceną osteoporozy, nieodpłatnie diagnozuje i leczy ponad 5 tys. pacjentów rocznie. Natomiast realizowana inwestycja docelowo ma pomieścić 10 specjalistycznych gabinetów i pracowni. Zlokalizowane będą w niej m.in. pracownie mammografii, densytometrii, ultrasonografii czy histopatologii, a także gabinety onkologa, chirurga, ginekologa, kardiologa, psychologa i zabiegowe. Obsługa medyczna w nowej placówce będzie świadczona charytatywnie. Planowane jest jednak również podpisanie kontraktu z NFZ.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki