Logo Przewdonik Katolicki

Doświadczanie Boga

Marcin Jarzembowski
Fot.

Poetyckie doświadczenia sacrum i profanum to hasło konkursu recytatorskiego poezji religijnej zorganizowanego przez Zespół Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy.

„Poetyckie doświadczenia sacrum i profanum” – to hasło konkursu recytatorskiego poezji religijnej zorganizowanego przez Zespół Szkół Katolickich – Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy.

 
W placówce odbyła się uroczysta gala, w czasie której ogłoszono wyniki i nagrodzono najlepszych. Zwycięzcy mogli również ponownie zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie.
 
Tęsknota za czymś ważnym
W rywalizacji wzięło udział kilkadziesiąt osób z placówek gimnazjalnych i licealnych. – Nie chodziło nam tylko o poezję konfesyjną, ale przede wszystkim o doświadczenie zawieszone między sacrum a profanum. O to napięcie, które wzbudzane jest poprzez doświadczenie Pana Boga czy tęsknotę za Nim. Mam na myśli takie sytuacje, chwile, których człowiek nie potrafi do końca wypowiedzieć słowami – powiedział gospodarz gali ks. dr Waldemar Różycki.
Dla dyrektora Collegium Catholicum Bydgostiense młodzież, która na drogach swojego życia poszukuje Boga i sięga po poezję, to powód do wielkiej radości. – Z roku na rok to spotkanie cieszy się coraz większą popularnością. Poezja, którą prezentują młodzi ludzie, jest często niezwykle trudna. Mam nadzieję, że to poszukiwanie pomoże im w porządkowaniu swoich relacji względem samego siebie, innych i Pana Boga – dodał ks. dr Różycki.
Nauczyciel języka polskiego dr Piotr Rambowicz uważa, że bardzo trudno oddzielić od siebie sfery sacrum i profanum. – Poezja jest kluczem, który może otwierać nas na sacrum. Nie wiemy, na ile dobór repertuaru, samo przygotowanie i prezentacja mają przełożenie na życie osobiste człowieka. Mieliśmy okazję słuchać recytacji na wysokim poziomie technicznym. Było również coś, co nazwałbym autentycznością przeżywania tej poezji – powiedział.
 
Wyrażanie religijnych przeżyć
Podczas eliminacji zabrzmiały m.in. utwory Karola Wojtyły, ks. Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, Agnieszki Osieckiej oraz Juliana Tuwima. – Mogliśmy usłyszeć utwory wielu poetów, którzy – będąc chrześcijanami – w pewnym sensie również poszukiwali. Mieli do tego prawo. To był ich sposób wyrażania swoich religijnych przeżyć. Wielkim szczęściem są moje uczennice, które się tym interesują. To jest dar od Boga – powiedział nauczyciel religii z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy Leszek Żuchowski.
To właśnie Dominika Lang z „czwórki” zajęła trzecie miejsce w konkursie. – Wybrałam wiersz Leopolda Staffa Męka. Jest to dość trudny utwór i nie wiedziałam, czy sobie z nim poradzę. Kiedy jednak go przeczytałam, od razu poczułam, że muszę go zaprezentować. Dzięki konkursowi miałam możliwość obcowania z wieloma innymi tekstami. Wzbogaciłam swoją wiedzę na temat poetów i ich twórczości – powiedziała.
Pierwsze miejsce w międzyszkolnym konkursie zajęła Karolina Sosnowska z III LO w Bydgoszczy, a drugie Dominik Sędziak z I Katolickiego LO w Bydgoszczy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki