Logo Przewdonik Katolicki

Perła Śródki

Błażej Tobolski
Fot.

Śródka, jedna z najstarszych części Poznania, powoli powraca do życia i odzyskuje dawne piękno. Warto się o tym przekonać na własne oczy.

 
Ta poznańska dzielnica ma swój klimat, trzeba go tylko odsłonić. Jednym z ważniejszych kroków na tej drodze było odbudowanie dawnego mostu Cybińskiego (noszącego dziś imię bp. Jordana), który znów połączył Śródkę ze związanym z nią historycznie Ostrowem Tumskim. W tym roku odnowiony został też dawny klasztor Filipinów. Następny w kolejce był kościół pw. św. Małgorzaty, który swoimi korzeniami sięga XII w., kiedy osada przeżywała okres największego rozkwitu.
 
Ogromny wysiłek
Obecną, gotycką świątynię, powstałą prawdopodobnie w II poł. XIV w., można dziś podziwiać w pełnej krasie, za sprawą zakończonej właśnie gruntownej renowacji. – Odnowienie zewnętrznej bryły kościoła oraz ołtarza głównego było możliwe dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jednak nie można tu pominąć ogromnego wkładu parafian i wielu ludzi dobrej woli i wielkiego serca oraz pomocy Fundacji Ochrony Zabytków Wielkopolskich – wyjaśnia ks. kan. Ireneusz Szwarc, proboszcz parafii katedralnej, dla której śródecka świątynia jest kościołem pomocniczym. Tym bardziej że, jak dodaje, pozostała część barokowego wnętrza kościoła, m.in. sklepienie, ołtarze boczne i ambona, zostały odrestaurowane ze środków własnych parafii.
 
Czas dziękczynienia
Dziękczynienie Bogu i ludziom za to wielkie dzieło odnowienia kościoła, poprzedzone misjami parafialnymi, zaplanowano na 25 listopada. Wówczas to abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. o godz. 18.00, podczas której dokona poświęcenia obrazu Matki Bożej Królowej, który powrócił do głównego ołtarza kościoła. Wizerunek Maryi powstał z XVII-wiecznej srebrnej sukienki i domalowanych do niej przez poznańskiego artystę Bogdana Puchalskiego twarzy i rąk. – Myślę, że śródecka świątynia jest przez poznaniaków jakby na nowo odkrywana. Wielu bowiem nie zdaje sobie jeszcze zapewne sprawy z tego, jaką perłę tu mamy – zauważa ks. kan. Szwarc.
 
Procesja światła
Taką okazją do odkrycia kościoła pw. św. Małgorzaty może być dla wiernych Poznania i okolic uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Tradycyjnie już bowiem, 8 grudnia, sprzed świątyni na Śródce o godz. 18.00 wyruszy procesja światła, której przewodniczyć będzie metropolita poznański. Przejdzie ona, w blasku pochodni, a także lampionów, o których przyniesienie proszeni są jej uczestnicy, przez most bp. Jordana, do figury Matki Bożej znajdującej się na Ostrowie Tumskim, gdzie arcybiskup zawierzy Maryi Poznań i całą archidiecezję.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki