Logo Przewdonik Katolicki

Tu bije serce Kościoła

Hubert Kubica
Fot.

Poznańska katedra jest najstarszą siedzibą biskupią w Polsce. Tutaj przed wiekami zaczęło bić serce Kościoła w Polsce. Świątynia, która majestatycznie wznosi się na Ostrowie Tumskim, urzeka swoim wyglądem. Wieczorem, gdy jest podświetlona i gdy gra cieni czyni ją niezwykle tajemniczą, zdajemy sobie sprawę, że oto mamy do czynienia z naocznym świadkiem historii naszego państwa,...

Poznańska katedra jest najstarszą siedzibą biskupią w Polsce. Tutaj przed wiekami zaczęło bić serce Kościoła w Polsce.

Świątynia, która majestatycznie wznosi się na Ostrowie Tumskim, urzeka swoim wyglądem. Wieczorem, gdy jest podświetlona i gdy gra cieni czyni ją niezwykle tajemniczą, zdajemy sobie sprawę, że oto mamy do czynienia z naocznym świadkiem historii naszego państwa, narodu i Kościoła. To właśnie tutaj przed tysiącem lat wszystko się zaczęło.

Powrót do gotyku
Przez tysiąc lat swojego istnienia katedra kilkakrotnie zmieniała wygląd i kształt. Pierwszy kościół katedralny (bazylikę romańską) wybudował w 968 roku biskup Jordan. W latach 1034-1038 świątynia została zniszczona i zbudowano nowy murowany kościół romański z kostki granitowej. Pod koniec XIV w. zostaje on zastąpiony przez okazałą budowlę gotycką, której po pożarze w 1622 roku nadano znamiona baroku, natomiast w XVIII w. frontową elewację przebudowano w stylu klasycystycznym. 15 lutego 1945 r. wybuchł pożar, który zniszczył ją w 65 procentach. Ocalały jedynie boczne kaplice. Pozostały nagie mury z nadniszczonymi sklepieniami.

Podejmując się odbudowy katedry w 1946 roku, postanowiono powrócić do jej wcześniejszego gotyckiego wyglądu. Odbudowa trwała w latach 1948-1956.

Centrum diecezji
28 czerwca 1956 roku równolegle z tragicznymi wydarzeniami Poznańskiego Czerwca odbyła się uroczystość konsekracji poznańskiej katedry. Pierwszą Mszę św. w surowych jeszcze murach matki kościołów odprawił poznański biskup pomocniczy Franciszek Jedwabski.

Od tego momentu katedra znów służy wiernym. Oprócz stałych Mszy św. odbywają się tutaj nabożeństwa i celebry biskupie. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczy uroczystym Mszom św. w największe święta roku liturgicznego. W sprawowanie obrzędów włączają się także biskupi pomocniczy oraz kanonicy kapituły katedralnej.

Katedra poznańska to także miejsce rozwoju chóralistyki chłopięcej. Już w XV wieku kantor przygotowywał kleryków i chłopców do śpiewu w chórach. Warto także wspomnieć o organizowanych w katedrze koncertach z cyklu Musica Sacra i Verba Sacra, podczas których najwybitniejsi aktorzy scen polskich czytają kolejne Księgi Pisma Świętego.

Najmniejsza parafia
Parafia archikatedralna pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła jest najstarszą i zarazem najmniejszą poznańską parafią, liczy ok. 2 tys. mieszkańców głównie z okolic Śródki, Zawad i Zagórza.

Parafia użytkuje również drugi niemniej zabytkowy i piękny kościół pw. św. Małgorzaty na poznańskiej Śródce. Tutaj również parafianie gromadzą się codziennie na dwóch Mszach św., a dzieci i młodzież przygotowują się do przyjęcia sakramentów świętych.

Młodzież chętnie zrzesza się w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Prężną grupę duszpasterską tworzą również osoby starsze, które spotykają się na wspólnej modlitwie i podczas wyjazdów pielgrzymkowych.

Parafia – ma być miejscem spotkania człowieka z Bogiem, ma być miejscem budowania wspólnoty, ostatecznie ma być – jak mówił Sługa Boży Jan Paweł II – „szkołą i domem komunii”. Tak jak w szkole chcemy się uczyć Boga i człowieka, uczyć razem żyć, razem się modlić, a czasami, gdy przyjdzie majówka czy dzień sąsiada, razem się bawić.

– Chcemy pomagać ludziom znajdującym się w potrzebie. Od wielu lat organizujemy wakacje dla dzieci i młodzieży w Puszczy Noteckiej i w górach. Organizujemy, także franciszkańskie czwartki. Wraz z dziećmi i młodzieżą wyjeżdżamy w różne strony naszej archidiecezji, aby razem przeżyć bogaty rekreacyjno-wychowawczy program – tłumaczy ks. kan. Ireneusz Szwarc, proboszcz parafii.

Parafia dysponuje skromnym budynkiem, który po kapitalnym remoncie otrzymał nazwę Laboratorium wiary im. Jana Pawła II. Odbywają się w nim spotkania modlitewne, studyjne i formacyjne. Przy sprzyjającej aurze grupy duszpasterskie korzystają też z pięknego ogrodu, gdzie na łonie natury przeżywają swoje spotkania, a wieczorem podziwiają bajecznie podświetloną katedrę.

Gdy przyłożymy ucho...
Dni związane z cierpieniem i śmiercią Ojca Świętego wszyscy przeżywaliśmy bardzo głęboko. W katedrze gromadziły się tłumy. Głęboka potrzeba zatrzymania owoców tamtych niezwykłych rekolekcji dała impuls do utworzenia przy parafii Duszpasterstwa Młodzieży 20/30, dzięki któremu w każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 20.30 gromadzą się w katedrze dwudziesto- i trzydziestolatkowie, a w niedzielę po 16. dniu miesiąca, w godzinie śmierci Papieża, młodzież modli się przy jego pomniku na Ostrowie Tumskim. Duszpasterstwo ma swoją stronę internetową www.20na30.pl.

„Jesteś pierwszą katedrą wszystkich kościołów w Polsce, matką i głową” – tak o katedrze napisał jej gospodarz abp Stanisław Gądecki. O prawdziwości tych słów przekonamy się, gdy przyłożymy ucho do jej murów. Wówczas usłyszymy, jak mocno bije w nich – już od ponad tysiąca lat – serce chrześcijaństwa i Kościoła w Polsce.

Za tydzień przedstawimy parafię pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki