Logo Przewdonik Katolicki

Solidarni z Kościołem w Sudanie

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Z okazji III Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym (13 listopada) do Polski przybył bp Macram Max Gassis, biskup diecezji El Obeid w środkowym Sudanie.

Tematem Dnia była sytuacja chrześcijan w Sudanie i Sudanie Południowymi. Hierarcha prosił o wsparcie wysiłków Kościoła katolickiego w tym afrykańskim kraju, o ocalenie tożsamości etnicznej Nubijczyków przed eksterminacją po trwającej ponad 20 lat wojnie domowej. Wizyta trwała od 11 do 21 listopada.
W tym roku od Sudanu oddzielił się Sudan Południowy, który jest w większości zamieszkały przez chrześcijan i animistów. To najmłodszy kraj na mapie świata i zarazem najbiedniejszy, borykający się z problemami edukacyjnymi, gospodarczymi, politycznymi. Wiele tysięcy ludzi cały czas przebywa w obozach dla uchodźców, brakuje pożywienia, lekarstw, wody.
- Wielu polskich misjonarzy przyniosło naszemu ludowi Dobrą Nowinę o Chrystusie, natomiast dzisiaj my ofiarujemy wam naszą krew - powiedział bp Macram Gassis podczas Mszy św. sprawowanej 13 listopada w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Ordynariusz diecezji El Obeid podkreślił, że Kościół ma obowiązek potępiać eksterminację całych grup etnicznych, a do takiej dojść może w Sudanie, gdzie prześladowana jest ludność Nuby.

Przekonywał, że społeczność międzynarodowa nie powinna zamykać oczu na ich krzywdę. - Im bardziej społeczność międzynarodowa unika rozwiązania kwestii Nuby, tym większy będzie dramat ludzi. Wielu już nazywa to, co się dokonuje, czystką etniczną - przestrzegał.
Hierarcha przyznał, że jego wizyta w Polsce wiele dla Sudańczyków znaczy, ponieważ Polacy również doświadczyli niesprawiedliwości. - Rozumiemy wartość solidarności, która pomogła wam przemóc niesprawiedliwość. Odnawiamy dzisiaj tego ducha solidarności pomiędzy Polską a Sudanem - mówił biskup.
Prosił również wiernych w Polsce o modlitwę, szczególnie za dzieci, kobiety i osoby starsze, ponieważ są oni pierwszymi ofiarami wojny.
Podczas wizyty w Polsce bp Macram Max Gassis odwiedził m.in. Warszawę, Kraków, Siedlce i Poznań.
Od 1 listopada do 31 grudnia można wysyłać SMS o treści „RATUJĘ” pod numer 72405 – koszt 2 zł (2,46 z VAT). Pieniądze z akcji będą przekazane obozowi uchodźców w Chartumie, który od 1989 r. prowadzą siostry salezjanki.
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki