Solidarni z Kościołem w Sudanie

Z okazji III Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym (13 listopada) do Polski przybył bp Macram Max Gassis, biskup diecezji El Obeid w środkowym Sudanie.
Czyta się kilka minut

Tematem Dnia była sytuacja chrześcijan w Sudanie i Sudanie Południowymi. Hierarcha prosił o wsparcie wysiłków Kościoła katolickiego w tym afrykańskim kraju, o ocalenie tożsamości etnicznej Nubijczyków przed eksterminacją po trwającej ponad 20 lat wojnie domowej. Wizyta trwała od 11 do 21 listopada.

W tym roku od Sudanu oddzielił się Sudan Południowy, który jest w większości zamieszkały przez chrześcijan i animistów. To najmłodszy kraj na mapie świata i zarazem najbiedniejszy, borykający się z problemami edukacyjnymi, gospodarczymi, politycznymi. Wiele tysięcy ludzi cały czas przebywa w obozach dla uchodźców, brakuje pożywienia, lekarstw, wody.

- Wielu polskich misjonarzy przyniosło naszemu ludowi Dobrą Nowinę o Chrystusie, natomiast dzisiaj my ofiarujemy wam naszą krew - powiedział bp Macram Gassis podczas Mszy św. sprawowanej 13 listopada w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Ordynariusz diecezji El Obeid podkreślił, że Kościół ma obowiązek potępiać eksterminację całych grup etnicznych, a do takiej dojść może w Sudanie, gdzie prześladowana jest ludność Nuby.

Przekonywał, że społeczność międzynarodowa nie powinna zamykać oczu na ich krzywdę. - Im bardziej społeczność międzynarodowa unika rozwiązania kwestii Nuby, tym większy będzie dramat ludzi. Wielu już nazywa to, co się dokonuje, czystką etniczną - przestrzegał.
Hierarcha przyznał, że jego wizyta w Polsce wiele dla Sudańczyków znaczy, ponieważ Polacy również doświadczyli niesprawiedliwości. - Rozumiemy wartość solidarności, która pomogła wam przemóc niesprawiedliwość. Odnawiamy dzisiaj tego ducha solidarności pomiędzy Polską a Sudanem - mówił biskup.

Prosił również wiernych w Polsce o modlitwę, szczególnie za dzieci, kobiety i osoby starsze, ponieważ są oni pierwszymi ofiarami wojny.

Podczas wizyty w Polsce bp Macram Max Gassis odwiedził m.in. Warszawę, Kraków, Siedlce i Poznań.
Od 1 listopada do 31 grudnia można wysyłać SMS o treści „RATUJĘ” pod numer 72405 – koszt 2 zł (2,46 z VAT). Pieniądze z akcji będą przekazane obozowi uchodźców w Chartumie, który od 1989 r. prowadzą siostry salezjanki.
 
 
 
 

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 46/2011