Logo Przewdonik Katolicki

Potrzeba nieustannego wsparcia

Marcin Jarzembowski
Fot.

Od Mszy św. w bydgoskim kościele garnizonowym rozpoczęto obchody jubileuszu 5-lecia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP. Modlitwie z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich, generalicji i pracowników, przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

 
 
Hierarcha, nawiązując do fragmentu odczytanej Ewangelii, podkreślił, że człowiek nieustannie potrzebuje wsparcia ze strony Boga i drugiego człowieka. – I to zarówno w sprawach zwyczajnych, jak i w nadzwyczajnych – mówił. Nawiązał do postaci ks. Tadeusza Fedorowicza, który dobrowolnie dołączył w 1940 r. do Polaków deportowanych na Wschód, „aby nie byli pozbawieni Eucharystii i innych sakramentów”. – Jego posługa była dla Polaków źródłem nadziei na przetrwanie, zaś dla oprawców mogła się stać okazją do wewnętrznej przemiany – podkreślił.
Biskup polowy dodał, że mimo zmieniających się czasów człowiek zawsze będzie potrzebował człowieka, jego życzliwości. – Dziś inspektorat obchodzi piątą rocznicę powstania. Uświadamiamy sobie na nowo, że żołnierze i pracownicy tej instytucji są odpowiedzialni za organizowanie i kierowanie systemem wsparcia logistycznego polskiej armii w kraju i poza jego granicami. Inspektorat pełni rolę dobrego i przezornego gospodarza, który musi zatroszczyć się o najważniejsze potrzeby żołnierzy i instytucji wojskowych – podkreślił bp Józef Guzdek.
Jest jednostką organizacyjną podległą ministrowi obrony narodowej, bezpośrednio podporządkowaną szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Jeszcze nigdy w czasie pięcioletniej kadencji nie słyszałem tak ciepłych słów, w tak trafny sposób oddających istotę funkcjonowania Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP. To gigantyczna instytucja, 37 tys. różnych specjalistów – prawników, księgowych, kartografów, medyków, psychologów. To jeszcze większa odpowiedzialność, w której centrum znajduje się człowiek – powiedział szef inspektoratu gen. dyw. Zbigniew Tłok-Kosowski.
Do zadań Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP należy m.in. organizowanie i kierowanie systemem wsparcia logistycznego Sił Zbrojnych, w tym zabezpieczeniem jednostek wojskowych użytych lub przebywających poza granicami państwa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki