Logo Przewdonik Katolicki

Po pierwsze - Chrystus!

Marcin Jarzembowski
Fot.

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego Robert Bartoszek oraz Rafał Smoła przyjęli 10 września święcenia diakonatu. Uroczystościom w kościele rektorskim pw. Ducha Świętego przewodniczył bp Jan Tyrawa.

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego – Robert Bartoszek oraz Rafał Smoła – przyjęli 10 września święcenia diakonatu. Uroczystościom w kościele rektorskim pw. Ducha Świętego przewodniczył bp Jan Tyrawa.

 


 

Polscy misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego pracują dzisiaj na misjach w różnych krajach świata, m.in.: na Mauritiusie, Madagaskarze, w Meksyku, Kamerunie, Senegalu, RPA, Brazylii, Paragwaju, Kanadzie, Francji i Belgii. Obecnie posługuje ponad 80 polskich duchaczy, z czego w Polsce pracuje ponad pięćdziesięciu. Na świecie pracę misyjną prowadzi ok. 3 tys. misjonarzy różnych narodowości.

 

Po latach „posuchy”

Przełożony polskiej prowincji o. Andrzej Wichowski CSSp zaznaczył, że po latach „posuchy” nadeszła nadzieja na dalszą, długoletnią realizację charyzmatu. – Ten rok daje nam wielką nadzieję. Po lipcowych święceniach kapłańskich przyszedł czas na diakonat. Jestem przekonany, że to przede wszystkim Chrystus działa w tych młodych ludziach, pragnących poświęcić się pracy w zgromadzeniu na rzecz Kościoła, dla zbawienia ludzi. Na pewno pociąga ich również to nieznane. Zgromadzenie misyjne ma to do siebie, że oferuje bardzo szerokie spektrum zajęć i pracy na innych kontynentach – powiedział.

Nowi diakoni trzy dni wcześniej złożyli śluby wieczyste. – To zobowiązanie do życia radami ewangelicznymi i fundament, na którym opiera się życia zakonne – dodał o. Andrzej Wichowski CSSp. – Młodych pociąga życie we wspólnocie, pod warunkiem że potrafimy im to bogactwo życia i charyzmatu pokazać. Drugim argumentem jest wielka potrzeba pracy w różnych częściach świata – dodał rektor WSD Zgromadzenia Ducha Świętego o. Marek Walkusz CSSp.

 

Odwaga i nieznanie

Diakon Robert Bartoszek pochodzi ze wspólnoty św. Jadwigi w Gleśnie. – Dlaczego wybrałem Zgromadzenie Ducha Świętego? Trudno powiedzieć. To wielka tajemnica, którą wciąż poznaję i staram się ją pielęgnować. Wiedziałem, że w Bydgoszczy działa seminarium misyjne. Pewnego dnia postanowiłem zapukać do jego drzwi – powiedział. – Duch Święty działa przez osoby, a w moim przypadku był to kolega, który należał do tego zgromadzenia. Postanowiłem go kiedyś odwiedzić i bardzo mi się spodobało w murach seminarium. Bycie „lekarzem dusz” stało się moim marzeniem. Teraz całkowicie pragnę poświęcić się Bogu – dodał diakon Rafał Smoła, pochodzący z parafii Chrystusa Króla w Wejherowie.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki