Logo Przewdonik Katolicki

Wymodlona trzeźwość

Błażej Tobolski
Fot.

Bez Chrystusa nie zdołamy wyrwać się z kręgu zła i wytrwać w postanowieniu trzeźwości przekonywał bp Grzegorz Balcerek podczas Święta Trzeźwości.

– Bez Chrystusa nie zdołamy wyrwać się z kręgu zła i wytrwać w postanowieniu trzeźwości – przekonywał bp Grzegorz Balcerek podczas Święta Trzeźwości.

 

 

 

Głównym punktem obchodzonego 27 sierpnia w Poznaniu Święta Trzeźwości była Eucharystia sprawowana w sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. Przy tej bowiem świątyni, znajdującej się na Wzgórzu Przemysła, którą opiekują się oo. franciszkanie, swoją siedzibę ma Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Poznańskiej, organizator święta. Jak przyznał jeden z uczestników tego wydarzenia, „dla nas, którzy byliśmy już na dnie, jest to okazja, by dziękować Bogu za wspólnotę, którą nas obdarzył, i za nowe życie, które nam dał”.

Podczas Mszy św. modlono się w intencji trzeźwości w polskich rodzinach i dziękowano Bogu za dar życia w abstynencji. Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Balcerek. Wśród koncelebrujących ją kapłanów był m.in. ks. Paweł Pawlicki, archidiecezjalny duszpasterz trzeźwości. W wygłoszonej homilii bp Balcerek zauważył, że wkroczenie na drogę wiary i trzeźwości nierzadko jest wynikiem modlitwy i łez bliskich: matek, żon czy dzieci. Dlatego też wezwał zebranych, aby wielką serdecznością okazywaną najbliższym chcieli choć po części spłacać wobec nich dług wdzięczności. Przypomniał też, że naszą nadzieją jest Jezus Chrystus, który objawił nam wszystkim, którzy „nie tylko przez grzech pijaństwa, ale przez każdy inny grzech staliśmy się wrogami Boga”, największy przymiot Boga – Miłosierdzie. Zapewnił jednocześnie, że chociaż w zmaganiach z grzechem i chorobą czasem dochodzi do porażek, to jednak zawsze możemy nawrócić się na nowo, bowiem łaska Boża jest większa od naszych grzechów.

 

 


Propozycje Duszpasterstwa Trzeźwości

– Msza św. w intencji trzeźwości: III niedziela miesiąca o godz. 19, każdy 14. dzień miesiąca o godz. 18, każdy czwartek o godz. 18 oraz każdy wtorek o godz. 18:30 (kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu przy ul. Dąbrówki 4)

– Dzień skupienia dla osób uzależnionych, ich rodzin i sympatyków abstynencji: każda I sobota miesiąca w godz. 10:30-15

– Adoracja Najświętszego Sakramentu: każdy I piątek miesiąca w godz. 21–22

– Dyżury duszpasterza trzeźwości oraz możliwość konsultacji ze specjalistami: czwartki godz. 17–18 (salka przy klasztorze)

– Mityngi spikerskie, czyli spotkania dla osób zainteresowanych problemem alkoholizmu i sposobami radzenia sobie z nim: każda niedziela o godz. 17

Szczegółowe informacje na: www.trzezwosc.archpoznan.pl; e-mail: trzezwosc.archpoznan.pl

Telefon zaufania dla osób uzależnionych i ich rodzin: 61 853 16 16 (czynny codziennie w godz. 18–22).

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki