Logo Przewdonik Katolicki

Studenci w akcji

Kamila Tobolska
Fot.

Wyruszyli! Dwie grupy studentów z Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM) przeżywają już swoje tegoroczne doświadczenie misyjne w Afryce i Ziemi Świętej.

 

 

Członkowie AKM działającego przy Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu do tych wyjazdów przygotowywali się przez wiele miesięcy. Sami też starali się zgromadzić środki na realizację swoich projektów. W ramach tzw. animacji misyjnych studenci odwiedzili od Świąt Wielkiej Nocy 17 parafii naszej archidiecezji, w których przybliżali swoją działalność. Rozprowadzali też piękny album wydany przez nich wiosną pt. Prośmy o pokój dla Jeruzalem, który rozszedł się w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. To właśnie sprzedaż książki będącej owocem ubiegłorocznego doświadczenia misyjnego poznańskich studentów w Domu Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie w znacznym stopniu pomogła sfinansować oba tegoroczne projekty.

 

Projekt Cabo Verde

Pierwsza grupa studentów z AKM wyruszyła 17 lipca po Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Marka Ewangelisty na os. Czecha w Poznaniu. Celem ich podróży były afrykańskie Wyspy Zielonego Przylądka (Cabo Verde), skąd powrócą 17 sierpnia. − Uczestnicy tego doświadczenia misyjnego będą pracować z młodzieżą podczas czterech turnusów rekolekcji Campo Escola na wyspie Santiago. Dla tych, którzy wezmą w nich udział mają 150 drewnianych krzyży wykonanych przez osoby niepełnosprawne z pracowni stolarskiej Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Swarzędza − tłumaczy „Przewodnikowi” ks. dr Szymon Stułkowski, opiekun naukowy AKM, dodając, że studenci zabrali też ze sobą m.in. kilkadziesiąt krzyży na ścianę oraz figurek Matki Bożej, a także 1,5 tys. obrazków bł. Jana Pawła II z modlitwą w języku portugalskim.

Młodzi Polacy, wśród których oprócz ks. Jacka Leśniewskiego jest kleryk, studentka prawa, student informatyki oraz trzy studentki fizjoterapii, przeprowadzą także na Wyspach Zielonego Przylądka kurs pierwszej pomocy oraz naturalnego planowania rodziny. Ułatwią im to przywiezione przez nich dwa fantomy oraz 70 termometrów. Będą także pomagać w uprawie roli okolicznym gospodarzom oraz pracować wśród chorych w szpitalach i w domach, służąc im pomocą fizjoterapeutyczną. Misjonarze podzielą się również z Afrykańczykami swoim doświadczeniem modlitwy różańcowej oraz kultu Miłosierdzia Bożego. W tym celu wzięli ze sobą 100 różańców misyjnych oraz 1000 obrazków Jezusa Miłosiernego z portugalskim tekstem Koronki.

 

Projekt Jerozolima

Natomiast 20 lipca rozpoczęło się drugie doświadczenie misyjne członków AKM będące kontynuacją ubiegłorocznego projektu Koła. Po Mszy św. sprawowanej w Arcybiskupim Seminarium Duchownym ekipa, którą tworzą ks. Paweł Skrzypczak, 2 kleryków, 3 studentki pedagogiki, studentka archeologii i teologii oraz studentka ekonomii, wyruszyła do Izraela. Tam spędzą oni pięć tygodni w sierocińcu prowadzonym na Górze Oliwnej przez siostry elżbietanki. Studenci będą prowadzić prace porządkowe i remontowe oraz opiekować się dziećmi, a w wolnym czasie pielgrzymować do miejsc świętych. Wyjeżdżając, zabrali ze sobą dla wychowanków sierocińca m.in. przybory szkolne, zabawki oraz pościele.

− Mam nadzieję, że ten wyjazd będzie okazją do tego, by pomóc tym, do których się udajemy oraz poznać warunki, w jakich pracują tam misjonarze i misjonarki. Myślę również, że pobyt w miejscach, w których żył i nauczał Jezus będzie dla nas ogromnym przeżyciem – przyznał przed wyjazdem kleryk Michał Tomiak.

Na stronie www.misja.info można śledzić na bieżąco relacje z obu doświadczeń misyjnych AKM. Koło jest zresztą otwarte na wszystkich studentów. – Jeśli chcielibyście zmęczyć sobie ręce dla misji, zapraszamy – zachęca z uśmiechem ks. Stułkowski.

 


 

 


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki