Logo Przewdonik Katolicki

Cabo Verde w Polsce

Ks. Szymon Stułkowski
Fot.

Na zaproszenie Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM) działającego przy Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu przybyło do Polski 10 osób z duszpasterstwa młodzieży z Wysp Zielonego Przylądka (po portugalsku Cabo Verde).

 

Oprócz młodych w grupie jest też siostra zakonna i ksiądz - siostra Regina, klawerianka z Mindelo na Saõ Vicente, i padre Ima z wyspy Sal. Przygotowanie projektu było nie lada wyczynem dla studentów działających w AKM. Ich zaangażowanie i determinacja, by go dobrze przygotować, zarówno duchowo, jak i materialnie, by zebrać niezbędne środki finansowe umożliwiające przyjazd i pobyt gości z Afryki w Polsce, budzą wielki podziw.

 

Czekaliśmy cały rok

Studenci poświęcili wiele czasu, by własnoręcznie przygotować cegiełki wspierające projekt „Cabo Verde 2009”. Były nimi ręcznie malowane butelki do przechowywania wody święconej oraz bukiety palm uplecione przez studentów i rozprowadzone w Niedzielę Palmową. Członkowie AKM odwiedzali także parafie, prowadząc animacje misyjne i zbierając ofiary na realizację projektu.

We wszystkich działaniach młodzi odkrywający w sobie ducha misyjnego mogli liczyć na nieocenione wsparcie sióstr klawerianek. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera prowadzi Sekretariat Misyjny Archidiecezji Poznańskiej. W klasztorze sióstr przy ul. Dmowskiego 130 w Poznaniu studenci z AKM znaleźli swój drugi dom. Tutaj odbywają się regularne spotkania koła dające formację intelektualną i duchową, tu wypracowywana jest strategia działania AKM. Obecny projekt jest kontynuacją ubiegłorocznego, gdy 13 osób z AKM spędziło niespełna 40 dni na Cabo Verde. Po powrocie, w czasie podsumowań i dyskusji na temat dalszej pracy koła, zrodził się obecny projekt, na który czekaliśmy cały rok.

 

Nareszcie są

30 lipca przylecieli do Monachium. Po 8 godzinach podróży z wyspy Sal powitała ich na lotnisku siostra Barbara, klawerianka z Augsburga, i pomogła dotrzeć na dworzec kolejowy, skąd wyruszyli w podróż do Berlina. Dla większości była to pierwsza w życiu podróż koleją. W Berlinie czekaliśmy na naszych afrykańskich gości. Przywitaliśmy się serdecznie i ruszyliśmy do Poznania. Byli bardzo zmęczeni podróżą. Niektórzy z nich wyjechali ze swych domów już 25 lipca! W drodze jeszcze telefony z Radia Emaus, Radia Merkury i zapowiedź, że na powitaniu będzie telewizja. W domu sióstr kalwerianek czekały siostry i wielu studentów z AKM. Przygotowali bramę powitalną z flagami obu narodów i transparentem „Witajcie” w języku portugalskim. Na powitanie były śpiewy, tańce i serdeczne uściski.

Nareszcie są! Udało się! Kabowerdyjczycy przywieźli dla nas piękny prezent – koszulki z napisem po polsku i portugalsku – „Polonia i Cabo Verde – zjednoczeni w Chrystusie. Sierpień 2009”. Na zakończenie powitania goście trzymając swoją flagę odśpiewali hymn Cabo Verde. Potem kolacja, rozmowy i długo oczekiwany spoczynek, pierwszy na polskiej ziemi.

 

Poznańskie klimaty

Nazajutrz, po długim spaniu, celebrowaliśmy wspólnie pierwszą Eucharystię, posługując się językiem polskim i portugalskim. Po śniadaniu, około południa, wyruszyliśmy na pierwszy spacer po Poznaniu. Na wieczór zaplanowaliśmy muzyczną niespodziankę. Organista katedralny przygotował dla nas wspaniały koncert organowy, pokazując możliwości tego instrumentu. Siedzieliśmy na chórze, słuchając przepięknych dźwięków i podziwiając urok poznańskiej katedry. Walerio, jeden z naszych afrykańskich przyjaciół, człowiek bardzo utalentowany muzycznie, z wielkim wzruszeniem zagrał na organach katedralnych. Modlitwa różańcowa przed pomnikiem Jana Pawła II o jego rychłą beatyfikację zakończyła pierwszy dzień w Poznaniu.

 

Spotkanie z Caritas

Na drugi dzień zaplanowaliśmy spotkanie z Caritas. Po jutrzni i śniadaniu dotarliśmy do centrum tej organizacji w archidiecezji poznańskiej, gdzie ksiądz dyrektor Waldemar Hanas przedstawił struktury Caritas w świecie, Polsce i naszej diecezji. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy relacji z zaangażowania na rzecz potrzebujących oraz formowania ducha służby u dzieci, młodzieży i dorosłych. Po przewie na kawę z pysznym ciastem, celebrowaliśmy Eucharystię w kaplicy, tym razem po portugalsku. Po Mszy św. pojechaliśmy do Baru Caritas na wspaniały obiad. Śpiewy na poznańskim placu Wolności i wspólne zdjęcie zakończyły spotkanie.

 

Afrykański hołd Powstańcom

Celem naszego projektu jest m.in. pokazanie historii naszego narodu. Nie mogło więc zabraknąć w dniu 1 sierpnia tematyki Powstania Warszawskiego. Wytłumaczyliśmy gościom, co wydarzyło się 65 lat temu i zapytaliśmy, czy chcieliby udać się pod pomnik Państwa Podziemnego na Aleje Niepodległości w Poznaniu. Bardzo ucieszyła ich ta propozycja. Poszliśmy bez aparatów i kamer w sobotni wieczór złożyć wiązankę biało-czerwonych kwiatów, zapalić znicze i pomodlić się za poległych. Przy pomniku dopowiedzieliśmy jeszcze, że wiele ofiar Powstania to kilkunastoletnie dzieci, harcerze, którzy chwycili za broń, by walczyć za Ojczyznę. Po chwili, jeden z naszych gości, Rilmar wyjawił, że jest skautem i zapytał, czy mógłby zaśpiewać dla swoich poległych koleżanek i kolegów pieśń. Z wielkim wzruszenie wsłuchiwaliśmy się w skautowską modlitwę śpiewaną przez Kabowerdyjczyka w hołdzie Powstańcom Warszawy.

 

Pielgrzymująca Afryka

W niedzielę, po rannej Mszy św. celebrowanej przez bp. Grzegorza Balcerka, wyjechaliśmy do Krakowa, by od poniedziałku ruszyć na szlak Dominikańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Nasza grupa to 10 osób z Afryki, 2 z Turkmenistanu oraz 19 studentów z AKM. Dla Kabowerdyjczyków to pierwsza w życiu piesza pielgrzymka. Bardzo byli ciekawi, jak to wygląda i trochę zalęknieni, czy dadzą radę. Przed rokiem widzieliśmy, jak chodzili z nami po wysokich górach w japonkach czy nawet na boso! Bardzo zależało nam na tym, by pokazać naszym gościom tę formę duszpasterstwa, tak popularną w Polsce, zwłaszcza wśród młodych. Organizatorzy sugerowali nam, by zabrać na czas wejścia do Częstochowy odświętne stroje, zwłaszcza w dominikańskich, czarno-białych barwach. Nasza grupa odpowiada na te oczekiwanie już kolorem skóry uczestników!

 

Ruszamy w Polskę

Po pielgrzymce planujemy wrócić do Krakowa, by nawiedzić takie miejsca jak Wadowice, Łagiewniki, Wieliczkę czy nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz. Potem powrót do Poznania, aby dalej poznawać Kościół, naszą tradycję i kulturę. Przeżyjemy jeszcze wspólnie Kurs Filip, organizowany przez Szkołę Nowej Ewangelizacji, odwiedzimy poznańskie parafie, Gniezno, Pniewy, Ołtarzew i Warszawę, popłyniemy kajakami malowniczą Drawą oraz posłuchamy pięknych kabowerdyjskich pieśni na koncertach w Poznaniu. Szczegóły na www.misja.info oraz pod telefonem +48 691 861 181.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli projekt „Cabo Verde 2009” swoją modlitwą, ofiarą materialną czy duchową. Przygotowujemy dla naszych gości rzeczy, które zabiorą ze sobą do Afryki, by tam wykorzystać je w pracy duszpasterskiej (np. paschały, materiały krawieckie do produkcji szat liturgicznych, „krzyże do ręki” dla ludzi chorych…). Kto chciałby złożyć ofiarę na wsparcie naszego projektu, może skorzystać z dołączonego do tekstu przekazu. Naszych dobroczyńców zapewniamy o pamięci w modlitwie.

 

Wesprzyj akcję CABO VERDE 2009!

Akademickie Koło Misjologiczne

Nr rachunku: 28 1240 1763 1111 0010 0072 4925

tytułem: CaboVerde 2009


Akademickie Koło Misjologiczne przygotowało publikację: „Czas spotkania. Doświadczenie misyjne na Wyspach Zielonego Przylądka”.

Książka opisuje unikalny projekt „Cabo Verde 2008”, czyli przeżycia grupy polskich studentów podczas prawie 6 tygodni spędzonych na Wyspach Zielonego Przylądka. Zainteresuje zarówno miłośników podróży – ze względu na piękne zdjęcia i interesujący opis mało znanego afrykańskiego kraju – jak i ludzi ciekawych żywego Kościoła, tak innego od naszego – mówi o niej Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika "Więź"

Promocja książki na koncertach muzyki kabowerdyjskiej w Poznaniu:

·        16.08.2009 – sala Duszpasterstwa Akademickiego na Winiarach w parafii pw. św. Stanisława Kostki, ul. Rejtana 8; godz. 20

·        31.08.2009 – Piwnica Farna, pl. Kolegiacki 14; godz. 19

Książkę można też nabyć w Sekretariacie Misyjnym Archidiecezji Poznańskiej, 60-124 Poznań, ul. Dmowskiego 130, tel./fax (061) 869 95 38, e-mail: misje.poznan@op.pl

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki