Logo Przewdonik Katolicki

Misje - wiem, więc wspieram

Błażej Tobolski
Fot.

Sekretariat Misyjny ma służyć pomocą zwłaszcza osobom świeckim, które chciałyby wspierać działalność misyjnąlub też same udać się na misje. W archidiecezji poznańskiej prowadzą go siostry klawerianki, któAły się pracy na rzecz misji. Siedzibę sekretariatu uroczyście otworzył i poświęcił abp Stanisław Gądecki w niedzielę 15 kwietnia, podkreślając, iż odpowiedzialność...

Sekretariat Misyjny ma służyć pomocą zwłaszcza osobom świeckim, które chciałyby wspierać działalność misyjnąlub też same udać się na misje. W archidiecezji poznańskiej prowadzą go siostry klawerianki, któAły się pracy na rzecz misji.

Siedzibę sekretariatu uroczyście otworzył i poświęcił abp Stanisław Gądecki w niedzielę 15 kwietnia, podkreślając, iż odpowiedzialność za misje spoczywa tak na całym Kościele, jak i na każdym chrześcijaninie, który przez chrzest św. staje się świadkiem Chrystusa i głosicielem Dobrej Nowiny.

Miłość uniwersalna
Założycielką klawerianek, czyli Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, była bł. Maria Teresa Ledóchowska, urodzona w 1863 r. w austriackiej rodzinie arystokratycznej. Rozpoznawszy w sobie powołanie do służby misjom i modlitwie za nie, w 1894 r. powołała Sodalicję św. Piotra Klawera (jezuity, patrona misji afrykańskich). Wspierała ona zwłaszcza misje na Czarnym Lądzie, m.in. poprzez budzenie w Europejczykach ducha misyjnego. Pisała: „My katolicy mamy jeszcze dużo do zrobienia. Miłość chrześcijańska musi być uniwersalna, nie zapominajmy o pomocy także dla naszych dalekich braci, którzy trwają w ciemnościach niewolnictwa duszy i ciała. Musimy zrobić wszystko, aby także wśród nich było głoszone Królestwo Boże”. Maria Teresa zmarła 6 lipca 1922 r. w opinii świętości; 16 października 1975 r. Paweł VI ogłosił ją błogosławioną. Dziś klawerianki działają na wszystkich kontynentach.

Świadomość misyjna
Promując misje i wiedzę o nich, sekretariat organizuje w ciągu roku m.in. Szkołę Animatorów Misyjnych, której spotkania odbywają się w weekendy. Dzięki niej świeccy dowiadują się, jak mogą zaangażować się w dzieło misyjne Kościoła, w jaki sposób prowadzić formację samego siebie oraz jak przekazywać treści misyjne innym, np. na katechezie czy podczas spotkań kółek misyjnych. Tu także otrzymają atrakcyjne materiały, pomagające wzbudzić zainteresowanie, świadomość misyjną i potrzebę modlitwy w tej intencji wśród dzieci i młodzieży. Swoje miejsce znaleźli tu również studenci wolontariusze, a w tym roku pierwsza grupa świeckich wyjedzie na miesiąc do Kazachstanu, aby służyć tamtejszemu Kościołowi.

Przy sekretariacie zostało również otwarte Muzeum Misyjne, w którym siostry wyeksponowały ozdoby i przedmioty codziennego użytku, przywiezione ze wszystkich kontynentów. Planowane jest jeszcze jego powiększenie i rozszerzenie interesującej wystawy. Już jednak można je zwiedzać indywidualnie i grupowo.


– Nasz sekretariat jest przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy chcą w jakikolwiek sposób zaangażować się w misje, dowiedzieć się więcej na ich temat, a nie wiedzą jak. Chcemy również ułatwiać kontakt i wymianę doświadczeń pomiędzy kołami misyjnymi, które działają przy poszczególnych parafiach oraz organizować i koordynować wspólne akcje na skalę archidiecezji, m.in. kongresy czy misyjne dni dziecka. Staramy się także, zgodnie ze słowami naszej matki założycielki, kochać misje i budzić tę miłość w sercach innych – mówi przełożona domu zakonnego sióstr klawerianek w Poznaniu s. Jolanta Burdak.

Sekretariat Misyjny Archidiecezji Poznańskiej Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, ul. Dmowskiego 130, 60-124 Poznań, tel. 0-61-869-95-38, e-mail: misje.poznan@op.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki