Logo Przewdonik Katolicki

Misyjność Kościoła się nie zmienia

Marcin Jarzembowski
Fot.

Diakon Bartłomiej Kupś CSSp ze Zgromadzenia Ducha Świętego przyjął święcenia prezbiteratu. Uroczystościom w bydgoskim kościele rektorskim przewodniczył bp Jan Tyrawa. 

To szczególny moment dla wspólnoty misyjnej, która czekała na święcenia kapłańskie aż cztery lata. Sam przełożony polskiej prowincji o. Andrzej Wichowski CSSp podkreślił, że neoprezbiter jest człowiekiem niezwykle oddanym sprawie realizacji misyjnego nakazu Chrystusa. – Jako diakon odbył już swój staż w Senegalu. Jest zafascynowany misjami, charyzmatem duchaczy, pracą i głoszeniem Chrystusa na wszystkich kontynentach. Tym większa nasza radość, bo to autentyczny świadek Jezusa, pragnący poświęcić Mu swoje życie – powiedział.

Bp Jan Tyrawa przypomniał, że misyjność Kościoła została określona ponad dwa tysiące lat temu. Pierwszymi przekazicielami Ewangelii w historii chrześcijaństwa były ruchy charyzmatyczne, które organizowały m.in. zgromadzenia misyjne i zakonne. – Misyjność Kościoła się nie zmienia. Zmieniają się tylko formy – dodał. Hierarcha podkreślił, że Ewangelia musi być nieustannie pogłębiana, także w Europie.

Neoprezbiter o. Bartłomiej Kupś CSSp, posługując przez miniony rok w Senegalu – jak sam mówi – utwierdził się w przekonaniu, że człowiek potrzebuje kogoś drugiego, co jest bardzo widoczne w Afryce. – Mieszkańcy Senegalu potrzebują kogoś, kto wskaże odpowiednie ścieżki i kierunek. Kiedy myślimy o tej przestrzeni wiary, to ważnym zadaniem dla misjonarza jest, aby w tej wierze utwierdzać i pokazywać jej piękno. Czuję się szczęśliwy, bo wiem, że do zgromadzenia przywołał mnie sam Duch Święty – powiedział. Ojciec Kupś za wzór swojej kapłańskiej drogi obrał życiorys wybitnego współbrata – o. Stanisława Kolipińskiego.

Zgromadzenie Ducha Świętego założył 27 maja 1703 r. ojciec Klaudiusz Franciszek Poullart des Places. Misjonarze przybyli do Polski w 1921 r. Polską prowincję tworzy obecnie ponad 70 duchaczy, którzy pracują w wielu zakątkach świata.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki