Logo Przewdonik Katolicki

Wiara to nie sentymenty

Błażej Tobolski
Fot.

80. rocznicę koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia przeżywa w tym roku sanktuarium w Borku Wlkp. na Zdzieżu.

 

 

Główne uroczystości odpustowe obchodzone były w boreckim sanktuarium 2 lipca, dokładnie w dniu, w którym przed 80 laty prymas Polski kard. August Hlond nałożył na głowy Maryi i Dzieciątka Jezusa pobłogosławione przez papieża korony.

 

Odwieczny kult

Odprawionej tego dnia pontyfikalnej Sumie odpustowej, którą poprzedziła procesja eucharystyczna z kopią cudownego obrazu Pani Boreckiej (na zdjęciu), przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak. W swoim słowie przypomniał on, że Borek Wlkp., „jest jednym z najstarszych i najsłynniejszych ośrodków czci Matki Bożej na ziemi wielkopolskiej”, a kult Maryi „w Jej łaskami słynącym wizerunku jest na tym miejscu prawdopodobnie nawet starszy aniżeli na Jasnej Górze”, zaczął się bowiem rozwijać ponoć już pod koniec XIII w.

Biskup zaznaczył również, że potwierdzeniem znaczenia sanktuarium była zarówno papieska koronacja cudownego wizerunku, jak i jego rekoronacja, której dokonał w 1946 r. metropolita poznański abp Walenty Dymek, kiedy ukrywany w czasie II wojny światowej obraz wrócił do Borku.

 

Czego uczy nas Maryja?

Bp Fortuniak nawiązał również do hasła tegorocznego odpustu, zgodnego z tematem Roku Duszpasterskiego: „Maryjo, jesteś dla nas wzorem komunii z Bogiem”. Podkreślił mianowicie, że właśnie Maryja jest przykładem osoby, która „pozostawała całkowicie otwarta na Boga, w doskonałej zgodzie z Jego wolą, także w momentach trudnych”. – Maryja pokazała nam, że wiary nie wolno sprowadzać do samych słów i mglistych sentymentów – przekonywał kaznodzieja, dodając, że „żyć w komunii z Bogiem, to znaczy słuchać bardziej Boga niż bałamutnych ludzi”. Biskup wyraził też swoją radość i wdzięczność wobec pielgrzymów, którzy pomimo deszczu licznie przybyli do swojej Matki, aby przez Nią powierzać Jezusowi wszystkie swoje sprawy i niesione w sercach intencje.

 

 

 


W boreckim sanktuarium, zarówno podczas odpustu, jak i w ciągu roku polecane są Bogu za pośrednictwem Matki Bożej Pocieszenia wszystkie intencje pozostawiane tu przez pielgrzymów oraz te przesyłane pocztą i pocztą elektroniczną. Więcej informacji o sanktuarium, sprawowanych w nim nabożeństwach i możliwości przekazywania swoich próśb i podziękowań, można znaleźć na stronie internetowej parafii: www.parafia-borek.archpoznan.org.pl.

 

 

 


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki