Logo Przewdonik Katolicki

Dotarliśmy do Pantepec

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Dotrzeć sercem do Pantepec z taką myślą Zgromadzenie Ducha Świętego zorganizowało w Bydgoszczy XVI Festyn Misyjny. Środki ze sprzedaży 10 tys. losów już zostały zagospodarowane trafią do rąk o. Kazimierza Borowca CSSp, który od dziewiętnastu lat posługuje w Meksyku.

„Dotrzeć sercem do Pantepec” – z taką myślą Zgromadzenie Ducha Świętego zorganizowało w Bydgoszczy XVI Festyn Misyjny. Środki ze sprzedaży 10 tys. losów już zostały „zagospodarowane” – trafią do rąk o. Kazimierza Borowca CSSp, który od dziewiętnastu lat posługuje w Meksyku.


Spotkanie o charakterze modlitewno-charytatywnym jest organizowane co roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

 

Trwanie z ubogimi

To dzień patronalny dla zgromadzenia, które codzienną pracą zakorzenia Ewangelię w wielu zakątkach świata. – Dla nas to wielkie dziękczynienie wyrażone samemu Bogu za istnienie naszego zgromadzenia. Za to, że od ponad trzystu lat możemy służyć i ewangelizować – powiedział o. Andrzej Wichowski CSSp.

Przełożony polskiej prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego podkreślił, że parafia Pantepec należy do górzystego regionu Sierra Norte de Puebla. Wielkimi problemami, z którymi boryka się ten obszar – a i cały Meksyk – są ubóstwo, bezrobocie i brak perspektyw. Bolesną kwestią jest również przestępczość i korupcja. – Niestety, ogromna rzesza rdzennych mieszkańców została zepchnięta na margines życia. Nasz współbrat dobrowolnie im towarzyszy – często w skrajnie trudnych warunkach. Jest to trwanie z ubogimi, które ma być świadectwem istnienia Chrystusa oraz mocy Ewangelii i Dekalogu – zakończył o. Wichowski CSSp.

Przygotowania do festynu trwają zawsze kilka miesięcy. To ciężka praca rzeszy osób, w tym kilkuset darczyńców oraz wolontariuszy. Maria Pyłka od lat wspiera Zgromadzenie Ducha Świętego, ofiarowując swój wolny czas, bo – jak podkreśla – czynienie dobra wbogaca. – To zgromadzenie ma charyzmat misyjny i pomaga wielu ludziom na całym świecie. Zwłaszcza tam, gdzie panuje nędza. Odczuwam satysfakcję, że mogę uczynić coś dla misjonarzy – powiedziała.

 

Zrozumieć bliźnich

„Nie ukrywam, że z wielką radością przyjąłem wiadomość, że w tym roku tematem głównym festynu będzie parafia Pantepec, w której pracuję już od ośmiu lat, a dochody z tego wydarzenia zostaną przeznaczone na potrzeby mojej wspólnoty. Kochani, bardzo się cieszę, że jesteście zdolni do takiego wysiłku, aby wyrazić solidarność i udzielić konkretnej pomocy ludziom z innego kontynentu, mającym inną mentalność, język, kulturę, ale również sporo problemów i potrzeb” – napisał w specjalnym liście o. Kazimierz Borowiec CSSp.

W tym roku przygotowano 10 tys. losów. Za każdym z nich kryła się konkretna nagroda. Można było wygrać skuter, rowery czy meble. Festyn to również okazja do spotkań w gronie duchackiej rodziny. W programie wspólnej zabawy znalazły się występy zespołów, pokazy teatralne, taneczne oraz pokazy służb mundurowych. Nie zabrakło tradycyjnych „100 pytań do…”. Tym razem Urszula Guźlecka z bydgoskiego oddziału Telewizji Polskiej zadała je aktorce Małgorzacie Kożuchowskiej. Gwiazdą wieczoru był Ryszard Rynkowski. Wspólne świętowanie zakończył Apel Jasnogórski.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki