Logo Przewdonik Katolicki

W męskim gronie

Błażej Tobolski
Fot.

Za dar potężnego orędownika w niebie, jakiego mają w osobie bł. Jana Pawła II, dziękowali mężczyźni z archidiecezji poznańskiej podczas swojej dorocznej pielgrzymki do Tulec.


 

Archidiecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieży Męskiej do sanktuarium Narodzenia NMP w Tulcach k. Poznania odbyła się w niedzielę 19 czerwca i stanowiła odpowiedź na wezwanie bł. Jana Pawła II, abyśmy mieli odwagę otworzyć drzwi Chrystusowi.

 

Świadomi swojego zadania w Kościele

Tego dnia Kościół obchodził również uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Nawiązał do niej w wygłoszonej homilii abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył Mszy św. polowej dla pielgrzymów. – Jesteśmy świadomi tego, że tajemnicę Trójcy Świętej poznamy w pełni dopiero w niebie – przekonywał metropolita poznański, wskazując jednocześnie, że już teraz, na ziemi, tajemnica ta uczy nas, czym jest prawdziwa wspólnota. Wyjaśnił mianowicie, że tak jak w Trójcy Świętej, która jest wspólnotą Osób Boskich, tak we wspólnocie ludzkiej rozumianej w sensie ewangelijnym, potrzeba „jedności będącej owocem miłości Ojca, łaski danej przez Jezusa i daru Ducha Świętego”. I taką właśnie jedność, czyli komunię, powinni tworzyć – jak zaznaczył abp Gądecki – mężczyźni, „w szczególności mężczyźni wierzący, którzy są świadomi swojego zadania w Kościele i którzy wiedzą, że każdy z nich jest zapowiedzią przyszłego świata”. Zauważył też, że jeśli nie ma wśród nas tego daru jedności w Duchu Świętym, to „podział ludzkości jest nieunikniony”. Natomiast „komunia z Trójcą Przenajświętszą jest prawdziwie lekarstwem danym nam przeciwko temu”.

 

Aby wzmocnić wiarę

Uroczysta Eucharystia zakończyła się przed słynącą łaskami figurą Matki Bożej Tuleckiej, której abp Gądecki zawierzył wszystkich mężczyzn i młodzieńców naszej archidiecezji.

Uczestnicy pielgrzymki mogli także wziąć udział w kręgach dyskusyjnych, które – jak zauważył metropolita poznański – „są po to, aby wzmocnić wiarę i uczynić ją bardziej rozumną”. Podczas tych spotkań rozmawiano m.in. o podejmowanym w archidiecezji poznańskiej dziele katechezy dorosłych oraz możliwościach współdziałania pomiędzy państwem a Kościołem. Pochylono się także nad prawdą, którą podkreślał bł. Jan Paweł II, że człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa.

Abp Gądecki podziękował również mężczyznom, którzy przybyli do Tulec, wyrażając nadzieję, że na przyszłoroczne spotkanie każdy z nich przyprowadzi kolejną osobę. Podkreślił bowiem, że pielgrzymka mężczyzn, której tradycja powoli się tworzy, jest „wielkim i bardzo potrzebnym dziełem”.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki