Logo Przewdonik Katolicki

Filozofia życia na miarę naszych dni

Marcin Jarzembowski
Fot.

Program pozostawiony przez Jana Pawła II przedstawia poważną filozofię życia na miarę naszych dni. Można się z nią nie zgadzać, ale nie można jej lekceważyć powiedział do mieszkańców Bydgoszczy i diecezji bp Jan Tyrawa.


– Program pozostawiony przez Jana Pawła II przedstawia poważną filozofię życia na miarę naszych dni. Można się z nią nie zgadzać, ale nie można jej lekceważyć – powiedział do mieszkańców Bydgoszczy i diecezji bp Jan Tyrawa.

 


 

Hierarcha przewodniczył 5 czerwca Mszy św. na Starym Rynku w Bydgoszczy, która była dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.

 

Program Jana Pawła II

Pasterz podkreślił, że to „dla niego się tu zgromadziliśmy”. – By Bogu wyrazić dziękczynienie, iż powołał go, aby przewodził Kościołowi na przełomie wieków i tysiącleci chrześcijaństwa.

Biskup Tyrawa w swojej homilii zwrócił uwagę, że podczas swojego pontyfikatu Ojciec Święty beatyfikował ponad 1300 błogosławionych i kanonizował ok. 500 świętych. Jak wyliczył, papież podczas swoich ośmiu pielgrzymek do Polski wygłosił 262 przemówienia. – Jednakże w przesłaniu, jakie pozostawił, nie chodzi tylko o same teksty, lecz o świadectwo przy tym dawane, moc ducha. Postać Jana Pawła II jawi się jako postać proroka. Już na początku pontyfikatu jedna z opiniotwórczych gazet francuskich przyrównała go do wielkich postaci tego świata, wielkich przywódców religijnych porywających tłumy – mówił celebrans. Biskup wspomniał, że „program pozostawiony przez Jana Pawła II przedstawia poważną filozofię życia na miarę naszych dni”. Jak podkreślił, można się z nią nie zgadzać, ale nie można jej lekceważyć.

W modlitwie wzięło udział duchowieństwo diecezji, reprezentacje poszczególnych parafii, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich. Data spotkania nie była przypadkowa – 7 czerwca przypadała kolejna rocznica pobytu Jana Pawła II w Bydgoszczy. Wierni mogli także oddać cześć nowemu błogosławionemu, całując jego relikwie.

 

Czytajmy Ojca Świętego

„Klasa Jana Pawła II” to przedsięwzięcie zorganizowane przez bydgoską Fundację „Wiatrak” oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które również wpisało się w dziękczynienie regionu za dar beatyfikacji. To zaproszenie do poznawania nauczania i osoby polskiego błogosławionego poprzez bezpośredni kontakt ze słowem Ojca Świętego.

„Klasa Jana Pawła II” „ruszyła” po zakończeniu uroczystej Mszy św. dziękczynnej na Starym Rynku. Każdy, kto tylko przechodził przez centralny punkt Bydgoszczy, mógł zapoznać się z wielkim dziedzictwem papieża. – Ideą przedsięwzięcia jest wejście w przestrzeń miasta, tak by mieszkańcy pośród codziennych zajęć mogli doświadczyć spotkania, usłyszeć słowo i zatrzymać się, ożywić w sobie myśl Jana Pawła II – tłumaczą organizatorzy.

„Klasa Jana Pawła II” została przygotowana przez młodzież z Grupy GPS (Giovanni Paulo Secondo) z Fundacji „Wiatrak”. Każdy chętny, kto zobowiązał się do codziennego kontaktu z papieżem w jego słowie i mądrości, otrzymał specjalną legitymację ucznia Jana Pawła II. Odważni mogli również zasiąść w specjalnych ławkach na Starym Rynku i przeczytać na głos wybrane fragmenty. „Klasa Jana Pawła II” zostanie w kolejnych dniach zorganizowana również w Tucholi, Inowrocławiu, Grudziądzu, Brodnicy, Włocławku, Mogilnie oraz Toruniu.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki