Logo Przewdonik Katolicki

Chcą służyć Kościołowi

Michał Gryczyński
Fot.

W niedzielę 29 maja nadzwyczajni szafarze Komunii św. spotkali się na kolejnym ogólnodiecezjalnym dniu skupienia.


 

Spotkanie nadzwyczajnych szafarzy, których obecnie jest w naszej archidiecezji 918, rozpoczęło się w Auli Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej. Ks. kanonik Wojciech Pawelczak z poznańskiej parafii pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi na os. Stare Żegrze wygłosił konferencję poświęconą godności szafarza Komunii św.

 

Adoracja na politechnice

Po konferencji do gmachu politechniki przybyli klerycy, którzy przywieźli Najświętszy Sakrament i rozpoczęła się półgodzinna adoracja połączona z rachunkiem sumienia. Następnie duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. ks. dr Krzysztof Michalczak omówił sprawy bieżące, związane m.in. z pielgrzymką mężczyzn do Tulec, która odbędzie się 19 czerwca i ogólnopolską pielgrzymką nadzwyczajnych szafarzy na Jasną Górę. Przypomniał też, że między 8 a 18 czerwca odbędą się kolejne rejonowe spotkania formacyjne dla nadzwyczajnych szafarzy.

 

Dostrzec działanie Ducha

Uczestnicy spotkania udali się też do poznańskiego kościoła pw. Bożego Ciała, w którym uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Podczas liturgii nastąpił akt przedłużenia posługi obecnym szafarzom na następny rok. Chóralnym „chcę!” odpowiadali oni na kolejne, zadawane przez arcybiskupa, pytania o gotowość kontynuowania posługi.

Abp Gądecki w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę szafarzy na działanie Ducha Świętego obecnego w świecie. Tę obecność, jak wyjaśnił, „odkrywamy przez obserwację skutków Jego działania w życiu każdego z nas”. – Ale, niestety, świat pozostaje wobec Niego obojętny, ponieważ żyje w ułudzie, ulegając rozmaitym mirażom i nie doświadcza Jego obecności – mówił metropolita. Nawiązując natomiast do posługi nadzwyczajnych szafarzy, abp Gądecki podkreślił, że wymaga ona wytrwałości. Podziękował też szafarzom, a także ich małżonkom, za ich zaangażowanie dla Kościoła, zachęcając jednocześnie do ustawicznej formacji.

 

 


Ci spośród szafarzy, którzy nie mogli uczestniczyć w dniu skupienia, będą mogli odnowić swoją posługę 21 czerwca o godz. 18 w poznańskiej katedrze. Natomiast kolejne studium dla kandydatów do pełnienia tej posługi planowane jest na wiosnę 2012 r.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki