Logo Przewdonik Katolicki

Katechiści na półmetku

Kamila Tobolska
Fot.

− Pozytywnie nas zaskakuje − tak ocenia dotychczasową działalność Szkoły Katechistów jej dyrektor ks. dr Jacek Hadryś.


 

W październiku ub.r. przybliżyliśmy naszym czytelnikom ideę powstającej wówczas w naszej archidiecezji Szkoły Katechistów. Po kilku miesiącach jej działalności, tuż przed wakacjami, postanowiliśmy przyjrzeć się, jak przebiega w niej nauka. Przypomnijmy, że zadaniem tej szkoły, której zajęcia odbywają się w budynkach Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, jest przygotowanie osób świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach. W jej pierwszej edycji uczestniczą przedstawiciele 45 parafii archidiecezji poznańskiej.

 

Pierwsi z tysięcy

Powstanie Szkoły Katechistów to niezwykle ważne dla historii archidiecezji wydarzenie. Jak bowiem podkreśla jej inicjator, abp Stanisław Gądecki, w praktyce Kościoła brakuje zorganizowanej katechezy dorosłych, a w całej naszej archidiecezji docelowo potrzeba aż 7 tys. katechistów. Absolwenci Szkoły Katechistów przygotowani będą do prowadzenia katechez dla rodziców i chrzestnych dzieci przyjmujących chrzest, rodziców dzieci pierwszokomunijnych czy kandydatów do bierzmowania. Kolejnym stojącym przed nimi zadaniem będzie systematyczna katecheza przeznaczona dla osób pragnących pogłębić swoją wiarę.

 

Zanim wyjdą do ludzi

Po inauguracji zajęć zapytaliśmy Kasię i Tomka Miazków z parafii pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu, małżeństwo, które podjęło naukę w szkole, o ich oczekiwania. Odpowiedzieli, że liczą tu „na pogłębienie własnej formacji i duchowości”. Teraz, pod koniec maja, dzieląc się swoimi wrażeniami z przebiegu edukacji przyznają, że był to dla nich czas kilkumiesięcznych rekolekcji. − Kładzie się tutaj nacisk na rozwój własnej duchowości, abyśmy, zanim wyjdziemy do ludzi, sami wzrastali w wierze – zauważa Kasia. − Cenimy sobie także świadectwa poznanych tu osób, które myślą podobnie jak my – przyznaje Tomek, dodając, że szczególną okazją do bliższego poznania innych uczestników szkoły był weekendowy wyjazd rekolekcyjny.

 

Słuchali i dyskutowali

Podczas dwunastu sobotnich zjazdów uczestniczący w zajęciach Szkoły Katechistów zgłębiali wiedzę m.in. z takich przedmiotów jak formacja duchowa, pastoralna czy dogmatyczno-moralna. Oprócz tego, że wysłuchiwali wykładów, mieli także możliwość zadawania pytań i uczestniczenia w dyskusji. − Widać, że są to ludzie gotowi do obrony wiary, do wchodzenia w głąb dogmatów, a nie tylko do biernego przyjmowania tego, co się mówi – stwierdza ks. Jacek Zjawin prowadzący zajęcia z formacji dogmatyczno-biblijnej. − Podczas zajęć starałem się pokazać im, jak mówić innym ludziom o prawdach naszej wiary, co niewątpliwie przyda im się w ich działalności katechetycznej − dodaje.

 

Centrum na nich czeka

Nadzieję na to, że będą mieli możliwość mówienia innym o wierze mają przyszli katechiści Basia i Jarek Skoczylasowie. – Od dawna czujemy, że Bóg powołuje nas jako małżonków do wspólnej służby w Kościele. Uważamy, że Szkoła Katechistów to bardzo dobry start − wyznają. Moment także wydaje się dobry, bowiem w ich parafii pw. św. Rocha w Poznaniu powstaje Centrum Duszpasterskie im. Jana Pawła II, a pracujący w niej kapłani przyznają, że potrzebni są świeccy, którzy chcieliby zaangażować się w jego działalność. − Należymy także do Wspólnoty Genezaret, która posyła nas do tych miejsc, szczególnie w naszych parafiach, gdzie mamy możliwość służyć ludziom – tłumaczy Jarek.

 

Możesz być następny

Uczestników tegorocznej edycji szkoły jesienią czekają jeszcze staże w parafiach, gdzie będą głosili katechezy dla dorosłych. Odbędą się także trzy zjazdy, podczas których będą omawiali swoje pierwsze doświadczenia w głoszeniu katechez. Naukę zakończą w grudniu, kiedy to otrzymają dyplomy i misję kanoniczną od arcybiskupa uprawniającą do nauczania na terenie archidiecezji.

Zapytaliśmy o przebieg dotychczasowych zajęć w Szkole Katechistów także jej dyrektora, ks. dr. Jacka Hadrysia. – Cieszy nas zaangażowanie uczestników, ich otwartość i chętne włączanie się we  wszystkie proponowane inicjatywy – zauważa. – Bazując na naszych dotychczasowych doświadczeniach oraz uwzględniając spostrzeżenia uczestników szkoły, będziemy starali się wyciągać wnioski na przyszłość i rozwijać naszą formację – dodaje ks. Hadryś. Od października ruszy bowiem druga edycja Szkoły Katechistów, na którą można się już zgłaszać. Formalne zapisy rozpoczną się natomiast we wrześniu, a wszelkie informacje można znaleźć na stronie: www.katecheza.pl.

 


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki