Fundacja „Wiatrak” w Bydgoszczy regularnie organizuje cykl spotkań dla byłych, aktualnych i przyszłych wolontariuszy europejskich.
W ten sposób organizacja zachęca do podejmowania wolontariatu na różnych płaszczyznach w kraju, jak i za granicą.
Pielęgnować wartości
Prezes „Wiatraka” ks. Krzysztof Buchholz podkreślił, że jest to realizacja prośby Ojca Świętego, który zachęcał, by – wchodząc do wspólnoty europejskiej – zaszczepić w niej chrześcijańskie dziedzictwo i wiarę. – Stwierdziliśmy, że są konkretne możliwości i spróbowaliśmy. Dlatego zapraszamy do nas młodzież z całej Europy. Dzieje się to w ramach wolontariatu europejskiego. W tym duchu organizujemy wymiany i szkolenia międzynarodowe – powiedział kapłan.
Tym razem spotkania zorganizowali Polacy, którzy wyjechali na wolontariat do Turcji. Wrócili, wstąpili do stowarzyszenia byłych wolontariuszy i dzielą się zdobytym doświadczeniem. Ma to być zachętą do korzystania z tego typu możliwości. – Między innymi tacy ludzie napędzają swoją energią „Wiatrak”. Te kontakty wciąż trwają i my na nich bazujemy, chociażby przy organizacji wymian międzynarodowych. To wszystko rozkwita i idzie w coraz lepszym kierunku – dodała Sylwia Chruściel.
Każdy dzień to nowe doświadczenia
Uczestnicy zapoznają się z programem „Młodzież w działaniu”, który pozwala młodym organizować wymiany, wolontariat, spotkania, inicjatywy lokalne. To szansa wyjazdu za granicę dla chętnych do 30. roku życia. – Byłem w Turcji, gdzie spędzałem czas z dziećmi. Wcześniej wydawało mi się, że jest to jedna wielka pomoc z naszej strony. Teraz patrzę na to inaczej. Widzę w tym wiele korzyści. Jest to również ogromny rozwój dla mnie samego. To nowe kontakty, przyjaźnie z ludźmi, rozwój językowy – podkreślił Sebastian Radke.
Obecnie w gronie przyjaciół „Wiatraka” znajduje się m.in. Gruzinka, która organizuje wymiany międzynarodowe. – Zawsze chciałam iść w kierunku wolontariatu. Po zakończeniu mojego „stażu” udało mi się zostać w fundacji, gdzie wykonuję projekty międzynarodowe. Są to krótkoterminowe wymiany. To dla mnie wspaniałe doświadczenie – powiedziała Meja.
Na jednym ze spotkań wolontariusze zaprezentowali swoje kraje i projekty. Rok 2011 decyzją Rady Unii Europejskiej jest Europejskim Rokiem Wolontariatu mającym na celu uczczenie i wyróżnienie wolontariuszy i ich wkładu w społeczeństwo.