Od kapłanów oczekuje się więcej

Abyście nigdy nie otrzaskali się z Tajemnicą złożoną w wasze ręce prosił w Wielki Czwartek kapłanów archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.
Czyta się kilka minut

„Abyście nigdy nie otrzaskali się z Tajemnicą złożoną w wasze ręce” – prosił w Wielki Czwartek kapłanów archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

W dniu, w którym Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa, duchowieństwo diecezjalne i zakonne, zgromadzone w katedrze poznańskiej, koncelebrowało wraz z biskupami Mszę św. Krzyżma. Odnowili oni również swoje przyrzeczenia kapłańskie, prosząc jednocześnie Boga o łaskę wierności i wytrwania w powołaniu. – Błagamy również o to, aby łaska powołania kapłańskiego padła na dobry grunt licznych młodych dusz i zapuściła tam silne korzenie, wydając obfity plon – podkreślił abp Gądecki, który podczas uroczystej liturgii poświęcił również oleje chorych i krzyżma, używane podczas udzielania sakramentów.

Sukcesja to jeszcze nie sukces

W swoim słowie skierowanym do kapłanów metropolita poznański przypomniał, że wszyscy oni zostali wybrani i namaszczeni w sakramencie święceń na wzór Chrystusa. Chociaż, jak przekonywał abp Gądecki, „błędem byłoby zdawanie się wyłącznie na namaszczenie sakramentalne”, które „daje nam autoryzację do czynienia pewnych posług, zapewnia sukcesję apostolską, ale niekoniecznie gwarantuje sukces apostolski”. Bowiem dzisiaj „wielu stara się pokazać kapłanów jako ludzi mało wiarygodnych, oderwanych od społeczeństwa, nie zainteresowanych losem wiernych, mało kompetentnych nawet w sprawach duchowych”. Jednak, zdaniem kaznodziei, tego typu postawy nie powinny dziwić, ponieważ „oczekiwania świata wobec kapłanów będą tym większe, im większe będzie zagubienie społeczeństwa we względności prawdy i towarzyszącym temu chaosie moralnym”.

Zadbajcie o ministrantów!

W tej sytuacji kapłan, aby móc „stać na straży w obliczu naporu zła”, powinien pozostawać ściśle zjednoczony z Chrystusem. – Moje działania, jakkolwiek byłyby liczne, a często nawet zewnętrznie przeciwstawne, konstytuują jedno jedyne powołanie: wszystko dla bycia z Chrystusem – przekonywał metropolita. Jednocześnie zauważył, że kapłan musi być także uczciwym wobec siebie i umieć odróżnić wrogość, która jest skutkiem dawania świadectwa wiary, od wrogości będącej „następstwem naszych niewierności Chrystusowi i przeciętności naszego życia Ewangelią”.

Natomiast dziękując „braciom kapłanom” za ich codzienny trud, arcybiskup zachęcił ich do tego, aby starannie opiekowali się „ministrantami i lektorami, którzy stanowią naturalną kolebkę powołań kapłańskich”. – Niech każda wspólnota parafialna stanie się prawdziwym proseminarium. Przysposabiajcie ministrantów i lektorów do tego, by mogli przystępować do Stołu Pańskiego podczas każdej Eucharystii. Uczcie parafię dostrzegania w ministrantach i lektorach „sadzonki oliwki dokoła stołu” Eucharystii – prosił swoich współbraci abp Gądecki.


Abp Stanisław Gądecki przewodniczył Wigilii Paschalnej sprawowanej w katedrze w „błogosławioną i świętą Noc” (z 23 na 24 kwietnia), kiedy to Kościół obchodzi przejście, czyli Paschę Chrystusa, ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie.

Podczas liturgii metropolita poznański udzielił sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego – chrztu i bierzmowania – 11 dorosłym katechumenom, którzy przygotowywali się do ich przyjęcia w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym znajdującym się przy parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu (ul. Głogowska 97/95, tel. 61 866 87 38, www.mbbolesna.archpoznan.org.pl).

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 19/2011