Logo Przewdonik Katolicki

Droga do Pana

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Z ks. kanonikiem Eugeniuszem Antkowiakiem, proboszczem parafii Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu, dyrektorem Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego, rozmawia Jadwiga Knie-Górna Jesienią ruszy trzeci kurs katechumenatu, podczas którego osoby dorosłe przygotowują się do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Ile osób uczestniczyło w dwóch poprzednich kursach? ...

Z ks. kanonikiem Eugeniuszem Antkowiakiem,
proboszczem parafii Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu, dyrektorem Archidiecezjalnego
Ośrodka Katechumenalnego, rozmawia Jadwiga Knie-Górna

Jesienią ruszy trzeci kurs katechumenatu, podczas którego osoby dorosłe przygotowują się do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Ile osób uczestniczyło w dwóch poprzednich kursach?
– W minionych dwóch latach kurs katechumenatu ukończyło 36 osób. W tym roku mamy już 23 potwierdzone zgłoszenia, jednak osób pytających o kurs jest bardzo wiele, dlatego sądzę, że liczba katechumenów jeszcze się powiększy.

Księże Proboszczu, jak wygląda formacja katechumenów?
– Formacja obejmuje następujące wymiary: przekazanie zasad wiary i moralności, wprowadzenie w praktykę modlitwy osobistej i świadomego uczestnictwa w liturgii, wprowadzenie w praktykę życia chrześcijańskiego oraz kształtowanie postawy apostolskiej u katechumenów. Pierwszy okres ich nauki nazywa się prekatechumenatem. Jest to czas, w którym biorą udział w katechezach wstępnych, głoszonych przez osoby świeckie pokazujące im swoją drogę do Pana Boga, swoją przemianę, czyli to, co się już dzieje i ma się dziać w życiu katechumenów.

W pierwszą niedzielę Adwentu ma miejsce obrzęd wprowadzenia do wspólnoty Kościoła. Od tej chwili katechumeni nie tylko uczestniczą w katechezach, ale także gromadzą się na liturgii razem z wiernymi. Ponieważ nie są jeszcze osobami wtajemniczonymi, opuszczają kościół po Liturgii Słowa i przechodzą do salek na dalsze katechezy.

Moment kulminacyjny dla katechumenatu przypada na okres Wielkiego Postu i jest to czas Wielkiego Oczyszczenia i Oświecenia, który pokrywa się z wielkopostnym przygotowaniem do uroczystości paschalnych. Od tego momentu katechumeni nazywani są wybranymi i podczas pięknego obrzędu otrzymują symbol wiary, który będą wypowiadali wobec tej wspólnoty Kościoła, w której dokonywało się ich przygotowanie do przyjęcia chrztu św.

W wigilię paschalną katechumeni otrzymują sakramenty chrztu, bierzmowania i Komunii św., po których pozostaje ostatni etap katechumenatu.
– Jest to czas, w którym dokonuje się pogłębienie zrozumienia tego wszystkiego, co się dokonało w życiu tych nowo ochrzczonych osób. Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego udzielane są w katedrze poznańskiej w wigilię paschalną.

Chciałbym podkreślić, że wielką wagę przywiązujemy do atmosfery towarzyszącej katechezie katechumenalnej. Staramy się, aby była bezpośrednia i serdeczna, chcemy im dać to wszystko, czego w tym tak ważnym okresie swojego życia najbardziej oczekują i potrzebują. Zależy nam bardzo, aby po ukończeniu kursu katechumeni, którzy stali się neofitami, trafili do swojej wspólnoty parafialnej, by mogli dalej się rozwijać. Jeśli są ku temu jakieś przeszkody, to osoby te mogą pozostać przy naszej parafii, gdzie zawiązała się już grupa biblijna neofitów.

Chrzest i Komunia osób dorosłych

Osoby dorosłe pragnące przygotować się do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest i Komunia św.) mogą to uczynić w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym, który od zeszłego roku działa przy parafii Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu (ul. Głogowska 97).

Zgłoszenia przez cały wrzesień przyjmuje ks. Eugeniusz Antkowiak, tel. 061-866-87-38. Spotkania rozpoczną się na początku października.

BT

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki