Logo Przewdonik Katolicki

Janie Pawle II pomóż!

Marcin Jarzembowski
Fot.

Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Osobom Uzależnionym od Alkoholu, Współuzależnionym i Ofiarom Przemocy Alwernia, prowadzone przez ojców kapucynów, oraz Caritas Diecezji Bydgoskiej stworzyły w Bydgoszczy Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II. To jedno z wielu dzieł, nad którym będzie czuwał polski błogosławiony.


Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Osobom Uzależnionym od Alkoholu, Współuzależnionym i Ofiarom Przemocy „Alwernia”, prowadzone przez ojców kapucynów, oraz Caritas Diecezji Bydgoskiej stworzyły w Bydgoszczy Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II. To jedno z wielu dzieł, nad którym będzie czuwał polski błogosławiony.

 


 

Centrum to instytucja działająca przeciw uzależnieniom, pomagająca rozwiązywać ludzkie dramaty, w tym kryzysy małżeńskie, ratująca rodzinę, o którą przez cały pontyfikat walczył Ojciec Święty.

 

Początek problemów w rodzinie

Centrum jest owocem działalności stowarzyszenia, które powstało trzy lata temu dzięki ojcom kapucynom. Mieści się w lokalach nabytych od miasta przy ulicy Dworcowej 87 w Bydgoszczy. To jedna większa sala oraz cztery gabinety do spotkań indywidualnych. – Od samego początku w duchu wartości chrześcijańskich staraliśmy się pomagać człowiekowi cierpiącemu. Nasze doświadczenia pokazały, że wiele problemów zaczyna się w rodzinie. Tam, gdzie jest kryzys małżeństwa, kryzys rodziny, pojawiają się problemy uzależnień. Dlatego dzięki dobrym kontaktom z Caritas Diecezji Bydgoskiej, partnerskiemu współdziałaniu, postanowiliśmy powołać nasze centrum – tłumaczy o. Grzegorz Góralski OFMCap.

Zakonnik, a zarazem specjalista od terapii, dodał, że z wyborem patrona, który opiekowałby się w sposób duchowy całym przedsięwzięciem, nie było najmniejszego problemu. – Jan Paweł II bez wątpienia opiekuje się nami z nieba. Byliśmy czasem bezradni. Prosiłem: „Janie Pawle, nie mamy środków, by opłacać psychologów, terapeutów. Wyproś nam ich u Boga”. O dziwo, nagle pojawiło się trzech psychologów, w tym kliniczny, aby pomagać małżeństwom. Sam jestem specjalistą psychoterapii, więc pomagam, jak mogę. Jest również prawnik – dodał pomysłodawca centrum o. Grzegorz Góralski OFMCap.

 

Dzieło dla dobra człowieka

Partnerzy mają nadzieję, że przedsięwzięcie przekształci się w Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej z poradniami terapii uzależnień, współuzależnień, pomocy psychologicznej. – U nas bardzo jasne jest to, że nie można oddzielać psychoterapii od wartości Ewangelii. Mam świadomość, że Jezus jest największym i najlepszym terapeutą wszech czasów. Wystarczy spojrzeć na Jego słowa, myślenie, uczucia, zachowania – zakończył zakonnik.

Pomocą dla poszukujących wsparcia jest także strona internetowa www.alwernia.bydgoszcz.pl. Tam można zapoznać się z działaniem poradni. Można również znaleźć kontakt telefoniczny i zarejestrować się u danego specjalisty. – Wyzwania współczesnych czasów są tak duże, że staramy się również wesprzeć małżeństwa, które dotknął kryzys. Stoimy na straży spokoju, bezpieczeństwa psychicznego, dobra małżonków przez specjalistyczne poradnictwo. To jest kolejne dzieło dla dobra człowieka w myśl Jana Pawła II – stwierdził dyrektor bydgoskiej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.

Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II w Bydgoszczy działa na zasadzie wolontariatu. Dlatego liczy się każde wsparcie. Każdy może go udzielić. Wystarczy wpłacić dobrowolną ofiarę na konto, które znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia „Alwernia”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki