Logo Przewdonik Katolicki

Zatrzymanie, oczekiwanie i radość

Marcin Jarzembowski
Fot.

W przeddzień rocznicy śmierci Jana Pawła II na placu przed kościołem rektorskim Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy odbyła się krótka uroczystość, w trakcie której wskazówki zegara, znajdującego się na wieży kościoła, zostały symbolicznie przestawione na 21:37.


 


 

Zegar znajdujący się w centralnym punkcie miasta będzie wskazywał tę godzinę do 1 maja – czyli daty beatyfikacji Jana Pawła II. – Serdecznie dziękuję za podjęcie tej inicjatywy – mówił bp Jan Tyrawa. Hierarcha, zwracając się do prezydenta Bydgoszczy i wszystkich zebranych, zwrócił uwagę, że zegar jest miarą upływającego czasu. – Istotą człowieka jest to, aby się zatrzymał i zreflektował, dokąd idzie, a wręcz pędzi. Ten czas ma nam pokazać, że jest początek i koniec. Pokazać również początek życia Jana Pawła II. Bo czy 2 kwietnia rzeczywiście był końcem? To był początek jego innego życia – stwierdził biskup.

Obecny na spotkaniu dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, ks. dr Sylwester Warzyński wyraził nadzieję, że beatyfikacja Jana Pawła II – choć w małym stopniu – odmieni nas samych. – Tego dnia, w którym Ojciec Święty zostanie ogłoszony błogosławionym, wskazówki ruszą. Może symbolicznie ruszy również nowy czas dla każdego z nas. Obyśmy bardziej niż dotąd – zwłaszcza w życiu społeczno-politycznym – słuchali jego nauki, Jego wskazań – dodał.

Wśród wielu inicjatyw, które wpisały się w obchody 6. rocznicy śmierci papieża, była inicjatywa zatytułowana „Zatrzymaj się”. Zachęcali do niej wolontariusze „GPS” – Giovanni Paulo Secondo z bydgoskiej Fundacji „Wiatrak”. Jej głównym celem było zachęcenie diecezjan, ale także mieszkańców naszego kraju, do zapalenia świec i stanięcia w oknie 2 kwietnia o godz. 21:37. – Chcieliśmy, by była to szczególna chwila dla nas wszystkich. Nieważne, ile mamy lat, czy jesteśmy zdrowi, chorzy, słabi, jakie mamy poglądy polityczne, wierzymy bądź nie. Jeśli tylko ceniliśmy Jana Pawła II, to włączaliśmy się w akcję i zatrzymywaliśmy się – powiedziała Mariola Ciesielska z „Wiatraka”. Ci, którzy mogli, zostali osobiście zaproszeni na godz. 21 na Apel Jasnogórski na placu przed Domem Jubileuszowym. Tam został rozpalony „wielki ogień dla Jana Pawła II”, a o 21:37 wszyscy wspólnie się modlili i śpiewali.

W diecezji bydgoskiej 6. rocznica śmierci Jana Pawła II upłynęła pod znakiem wspólnych modlitw, celebrowanych Eucharystii, wieczornic, koncertów organizowanych w wielu parafiach. Centralnym spotkaniem była pontyfikalna Msza św. w sanktuarium Królowej Męczenników. Przewodniczył jej bp Jan Tyrawa. Eucharystię poprzedził występ orkiestry wojskowej, a zakończył krótki koncert połączonych chórów bydgoskich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki