Logo Przewdonik Katolicki

Zwłaszcza dla młodych

Kamila Tobolska
Fot.

Żyjemy w takich czasach, że wszystko wymaga promocji. Także nauka.

 

 

 

Świetną okazją do tej promocji jest największe popularnonaukowe wydarzenie w Wielkopolsce − Festiwal Nauki i Sztuki, który w tym roku odbył się już po raz czternasty. W trakcie trzech dni swoje propozycje przedstawiło osiem poznańskich uczelni publicznych oraz ośrodek Polskiej Akademii Nauk.

 

Nie tkwijmy w błędzie!

Do obejrzenia festiwalowych prezentacji zaproszeni byli wszyscy. Szczególnie mile jednak byli widziani tegoroczni maturzyści, którzy mogli w ten sposób przyjrzeć się poszczególnym wydziałom. 29 marca mieli okazję zapoznać się z osiągnięciami Wydziału Teologicznego (WT) UAM, gdzie również odbywał się festiwal. − Ta inicjatywa ma pokazać, że nauka nie jest czymś niemodnym i że może być ciekawa i fascynująca, zwłaszcza dla młodego człowieka – zauważa Anna Mikołajczyk, przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studentów WT. – To także okazja do zmiany stereotypowego myślenia o naszym wydziale, bowiem niektórym wydaje się, że studiują tutaj tylko księża i siostry zakonne – dodaje.

Podczas festiwalu swoim dorobkiem chętnie podzielili się też członkowie Akademickiego Koła Misjologicznego działającego przy WT UAM. − Przedstawiliśmy prezentacje multimedialne m.in. o prześladowaniu chrześcijan we współczesnym świecie. Można było też obejrzeć postery edukacyjne oraz wystawę naszych zdjęć z Jerozolimy – opowiada Katarzyna Arciszewska, prezes koła.

 

Poznając tajemnice

Prelekcje wygłosili też pracownicy naukowi WT. Wykład ks. dr. Szymona Stułkowskiego z Zakładu Teologii Pastoralnej miał niezwykle intrygujący tytuł: „Cień Niewidzialnego. Czy coś, co nie zaistniało może rzucać cień?”. Podobnie zresztą, jak wystąpienie o. dr. Pawła Zająca z Zakładu Historii Kościoła: „Tajne Archiwa Watykańskie – o prefektach, historii i kwerendach”. − Chciałem pokazać, że jest to placówka dostępna dla historyków, gdzie niczego się nie ukrywa, a w której jeszcze wiele rzeczy czeka na odkrycie – przyznaje zakonnik, który prowadząc projekt badawczy miał okazję przez pewien czas zbierać materiały w Archiwach Watykańskich. Po południu uczestnicy festiwalu mogli natomiast obejrzeć przedstawienie teatralne przybliżające postać św. Franciszka w wykonaniu kleryków ze zgromadzenia misjonarzy oblatów z Sekcji Zamiejscowej WT w Obrze.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki