Logo Przewdonik Katolicki

Papieskie gimnazjum

Błażej Tobolski
Fot.

Moi Drodzy Przyjaciele!... Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali.

 

„Moi Drodzy Przyjaciele!... Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”.

Te słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II do młodzieży stały się mottem dla nauczycieli i uczniów Gimnazjum Publicznego w Michorzewie (dekanat bukowski). 2 kwietnia szkole nadano bowiem imię papieża Polaka. – Na tę uroczystość wybrano szczególną datę, rocznicę śmierci papieża, dzień jego przejścia do nieba – zauważył bp Zdzisław Fortuniak przewodniczący Mszy św. w kościele pw. NMP i Wszystkich Świętych w Michorzewie, podczas której poświęcił sztandar szkoły.

 

Niech wam błogosławi!

W homilii biskup zaznaczył, że imię nadane szkole zobowiązuje, jest dla niej zaszczytem i jednocześnie wielkim wyzwaniem. Przywołał też słowa Ojca Świętego skierowane do nauczycieli i wychowawców: „Podjęliście się wielkiego zadania przekazywania wiedzy i wychowania powierzonych wam dzieci i młodzieży. (...) Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie”. Z kolei uczniom zostawił pod rozwagę prawdę powtarzaną przez Ojca Świętego: „Prawdziwie wielkim jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”. Bp Fortuniak życzył również całej społeczności szkolnej, aby patron błogosławił jej z nieba. Natomiast biorący udział w uroczystości ks. proboszcz Zbigniew Kalina wyraził przekonanie, że Jan Paweł II, „pasterz szczególnie zatroskany o człowieka”, będzie dobrym przewodnikiem dla młodzieży, która dopiero wchodzi w życie.

 

Będzie nas wspierał

Następnie, już w budynku gimnazjum, utworzonego w 1999 r. uchwałą Rady Gminy Kuślin, odsłonięto tablicę z wykutymi w skale papieskimi słowami skierowanymi do młodzieży oraz krzyż. Odbyło się także uroczyste przekazanie szkole sztandaru, na który ślubowali jej uczniowie, przyrzekając m.in., że będą pielęgnować wartości głoszone przez patrona i godnie kontynuować chlubne tradycje naszego narodu. – Drodzy uczniowie, postępujcie zgodnie z nauką patrona, czytajcie jego dzieła, uczcie się tak, jak on się uczył, idźcie drogą wskazaną przez niego: drogą do Chrystusa – apelowała dyrektorka szkoły Aneta Adamska. Podkreśliła też, że przed nauczycielami stoi z kolei niełatwe zadanie wychowania młodych ludzi, przekazania im wiedzy i ukształtowania ich zgodnie z nauką Jana Pawła II. – Jesteśmy jednak przekonani, że Ojciec Święty, już niedługo błogosławiony, wesprze nas i da siły do działania – podkreśliła dyr. Adamska.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki