Logo Przewdonik Katolicki

Patron wskazuje drogę

Ks. Waldemar Karasiński
Fot.

W Gimnazjum Publicznym w Boguszycach (powiat koniński, gmina Wierzbinek, parafia św. Mikołaja w Sadlnie) dobiegły końca trwające dwa lata prace związane z nadaniem szkole imienia Jana Pawła II. Uwieńczeniem była uroczystość, która odbyła się 15 maja 2006 r. To było prawdziwe święto, wielki dzień dla całej wspólnoty szkolnej, dla rodziców uczniów; ważny również dla środowiska...

W Gimnazjum Publicznym w Boguszycach (powiat koniński, gmina Wierzbinek, parafia św. Mikołaja w Sadlnie) dobiegły końca trwające dwa lata prace związane z nadaniem szkole imienia Jana Pawła II. Uwieńczeniem była uroczystość, która odbyła się 15 maja 2006 r.

To było prawdziwe święto, wielki dzień dla całej wspólnoty szkolnej, dla rodziców uczniów; ważny również dla środowiska lokalnego. Obchody zainaugurowano Mszą św. odprawioną w będącej w budowie szkolnej hali sportowej. Eucharystii przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering, który też wygłosił homilię, poświęcił sztandar szkoły i tablicę pamiątkową.

Uczestnikami Eucharystii i świadkami historycznych aktów byli uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły oraz goście: członkowie władz oświatowych, powiatowych, gminnych, duchowieństwo z dekanatu sompoleńskiego i parafii leżących na terenie gminy, dyrektorzy szkół, emerytowani nauczyciele, delegacje i poczty sztandarowe instytucji i firm, a także liczni mieszkańcy gminy.

W liturgię słowa włączyli się nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Pięknie brzmiała muzyka w wykonaniu orkiestry dętej OSP w Sadlnie i śpiew zespołu „Złoty Kłos”.

W wystąpieniu otwierającym część oficjalną, dyrektor gimnazjum Jolanta Karczewska powiedziała: – Głęboko wierzę,≈że postać Jana Pawła II jest wielkim autorytetem, wzorem moralnym dla całej naszej wspólnoty. Wierzę, że będziemy naśladować jego postawę i starać się żyć w zgodzie według systemu wartości, któremu wierny był Ojciec Święty. Dzień ten zapisze się w powszechnej pamięci jako doniosłe, patriotyczne święto naszej małej ojczyzny i przyczyni się do wzrostu szacunku dla tradycji i symboli. Posiadanie przez szkołę takiego patrona nobilituje ją w środowisku, a jednocześnie zobowiązuje nas do pracy, pogłębiania wiedzy i umiejętności, do odpowiednich zachowań i kształtowania postawy w myśl słów Ojca Świętego, umieszczonych na sztandarze naszego gimnazjum: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Przewodniczący Rady Gminy Wierzbinek Jacek Musiał odczytał akt nadania Gimnazjum Publicznemu w Boguszycach imienia Jana Pawła II. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar, przekazany pani dyrektor przez ich rodziców. Należy dodać, że od tej pory podczas uroczystości odbywających się w gimnazjum będzie wykonywany hymn, napisany i skomponowany przez nauczyciela religii i muzyki.

W części artystycznej wystąpili uczniowie. Publiczność obejrzała program przedstawiający drogę życia i dzieje pontyfikatu Jana Pawła II. Uroczystość zakończyło odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Goście zwiedzili tzw. Salę Patrona i wystawy, na których prezentowane były eksponaty związane z historią i osiągnięciami szkoły oraz historią gminy. Wiele osób dokonało wpisu do Księgi Pamiątkowej, złożyło dary i pamiątki dla szkoły.

Z wypowiedzi uczestników uroczystości w Boguszycach wynika, że działania podejmowane przez dyr. Jolantę Karczewską cieszą się aprobatą rodziców i środowiska lokalnego. W toku prac związanych z nadaniem gimnazjum patrona pani dyrektor wykazywała inicjatywę i stwarzała znakomitą atmosferę wspólnych działań. Uważam, że jej zaangażowanie i osobisty przykład mogą być skuteczną zachętą dla osób pełniących funkcję dyrektorów szkół.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki