Logo Przewdonik Katolicki

Boże Narodzenie już blisko

Błażej Tobolski
Fot.

Kościół bardzo was potrzebuje i potrzebuje waszej modlitwy mówił bp Grzegorz Balcerek do osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

– Kościół bardzo was potrzebuje i potrzebuje waszej modlitwy – mówił bp Grzegorz Balcerek do osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

 

Poznański biskup pomocniczy przewodniczył 12 grudnia Mszy św. koncelebrowanej m.in. przez ks. Tomasza Rena, archidiecezjalnego duszpasterza chorych, i ks. Krzysztofa Ratajczaka, duszpasterza niepełnosprawnych, która była sprawowana w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na poznańskim Łazarzu. W Eucharystii uczestniczyły osoby starsze, chore i niepełnosprawne, zwłaszcza te, które w czasie wakacji brały udział we wczasorekolekcjach zorganizowanych przez poznańską Caritas, a także klerycy pomagający w prowadzeniu poszczególnych turnusów.

 

Boża radość

W swojej homilii bp Balcerek przypomniał, że przeżywana właśnie III niedziela Adwentu obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Radości „z powodu bliskiego już Bożego Narodzenia”. – W tę wielką radość Kościoła włączamy także radość naszego spotkania – podkreślił kaznodzieja. Jednocześnie wytłumaczył, że radość jest Bożym darem, obecnym w sercu człowieka, jeśli ma on czyste sumienie. Sumienie jednak, jak zaznaczył biskup, trzeba wychowywać, „czytając Pismo Święte, poznając nauczanie Kościoła i codziennie, przed snem czyniąc chociażby krótki rachunek sumienia”. Zachęcił także do dobrego przygotowania i odprawienia adwentowej spowiedzi, która daje „wewnętrzną radość i spokój”. –Taka ma być właśnie radość Bożego Narodzenia w sercu każdego z nas! – przekonywał bp Balcerek.

 

Szczególne zadanie

Biskup zawierzył też wszystkich starszych, chorych i niepełnosprawnych „Maryi, Matce naszego Zbawiciela” przypominając, że właśnie 12 grudnia Kościół oddaje cześć Matce Bożej z Guadalupe w Meksyku, największego sanktuarium maryjnego na świecie, która jest patronką i obrończynią życia poczętego. – Tegoroczny Adwent ma szczególny wymiar, ponieważ Benedykt XVI prosił cały Kościół, by szczególnie teraz, w czasie oczekiwania na Boże Narodzenie, modlił się w intencji życia ludzkiego, od poczęcia do naturalnej śmierci – zauważył bp Balcerek. Postawił również szczególne zadanie przed uczestnikami Eucharystii, którzy otrzymali mały wizerunek Matki Bożej z Guadalupe z modlitwą w intencji życia. – Bardzo was proszę, codziennie odmawiajcie tę modlitwę, by w ten sposób dać świadectwo cywilizacji życia i miłości – apelował biskup.

Po wspólnej modlitwie jej uczestnicy spotkali się z bp. Grzegorzem Balcerkiem i swoimi duszpasterzami w Domu Katolickim przy wspólnym stole. Była to okazja do rozmów i wspomnień, zwłaszcza dla tych, którzy razem brali udział w wakacyjnych wczasorekolekcjach. Nie mogło zabraknąć też oczywiście życzeń składanych sobie z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, łamania się opłatkiem oraz śpiewania kolęd.


 

 

 

 


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki