Logo Przewdonik Katolicki

Szlakiem św. Pawła

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Ku jego czci wzniesiono wiele kościołów, wiele miejscowości obrało go sobie za patrona lub nosi jego imię. Teraz powstał o nim film.

  

 

Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów – to pierwszy polski film dokumentalny o tym, który nazywany jest Apostołem Narodów. Zamiarem reżysera i jednocześnie scenarzysty, Grzegorza Misiewicza, było „ukazanie postaci Pawła z Tarsu jako «pomostu» między chrześcijaństwem zrodzonym w łonie natury a chrześcijaństwem otwartym na świat”. Choć nie należał on do Dwunastu, nie znał Jezusa osobiście, pozyskał dla Chrystusa największą liczbę narodów. Człowiek owładnięty żądzą zabijania stał się gorliwym Apostołem Narodów.  „Paweł z Tarsu to jedna z tych postaci w dziejach ludzkości, które wpłynęły na zmianę biegu historii. Świat, jaki zastali i jaki pozostawili po sobie – to dwa różne światy” – zauważył ks. prof. dr hab. Waldemar Rakocy CM, znawca pism św. Pawła i konsultant naukowy filmu.

Apostoł pogan był człowiekiem pełnym energii, zapału, dynamizmu, wytrwałości, zaangażowanym całkowicie w sprawę Boga, otwartym na innych przy zachowaniu jedności opartej na Chrystusie.

 

 

W 7 miejscach świata

Opowieść o życiu Pawła z Tarsu i miejscach, w których kształtował się jego charakter i sposób myślenia, zrealizowana jest w stylu reportażu i dokumentu zarazem. Podążanie jego śladami to nie tylko podróż duchowa, ale też obraz pełen malowniczych pejzaży, pięknych krajobrazów i pozostałości antycznego świata. Twórcom zależało, by jak najwierniej naświetlić problem współistnienia chrześcijan pochodzenia żydowskiego i chrześcijan pochodzących z pogaństwa, a należących do pierwotnego Kościoła.

Fenomenalna jest też muzyka skomponowana przez Krzysztofa Stanisławskiego i narracja między innymi Krystyny Czubówny i Krzysztofa Kolbergera. Grzegorz Misiewicz w 12 półgodzinnych odcinkach oprowadza widza po „szlaku św. Pawła”. Zdjęcia były realizowane w świątyniach, meczetach i synagogach, a także we współczesnych domach i szkołach dzisiejszej Turcji, Grecji, Syrii, w Izraelu, na Malcie, Cyprze i w Rzymie. Trzeba przyznać, że reżyserowi filmu nie brakuje wiedzy na temat początków chrześcijaństwa i roli, jaką odegrał w nim św. Paweł. Jest bowiem przewodnikiem pielgrzymkowym po Turcji i na Bliskim Wschodzie.

 

 

36 dialogów

Warto dodać, że produkcję uzupełnia książka autorstwa ks. prof. Waldemara Rakocego CM Rozmowy z Pawłem z Tarsu. O Bogu i człowieku (wyd. Edycja Świętego Pawła). Prowadząc 36 dialogów z Apostołem Narodów, autor przybliża życie i myśl założyciela wielu gmin chrześcijańskich i gorliwego obrońcy Ewangelii.

Film zrealizowany przez „Framesound Poland” będzie dystrybuowany na 6 płytach DVD z  dodatkową płytą CD z muzyką.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki