Logo Przewdonik Katolicki

Przyszłość przez rodzinę

Marcin Jarzembowski
Fot.

Droga Krzyżowa w specjalnej oprawie plastyczno-muzycznej, koncert zespołu Grupa Moich Przyjaciół, koncerty harfowy oraz muzyki jazzowej to tylko niektóre punkty programu przed bydgoskimi rekolekcjami ewangelizacyjnymi dla małżeństw, rodzin i narzeczonych.


Droga Krzyżowa w specjalnej oprawie plastyczno-muzycznej, koncert zespołu „Grupa Moich Przyjaciół”, koncerty harfowy oraz muzyki jazzowej – to tylko niektóre punkty programu przed bydgoskimi rekolekcjami ewangelizacyjnymi dla małżeństw, rodzin i narzeczonych.


 

Spotkania odbywały się przy bydgoskiej wspólnocie Świętej Trójcy. Ich organizatorem była wspólnota Domowego Kościoła.

 

Przede wszystkim ewangelizacja

Hasłem stały się słowa „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. – Jan Paweł II często powtarzał, że przyszłość Kościoła idzie przez rodzinę. Warto ciągle tę prawdę sobie uświadamiać – powiedział rekolekcjonista ks. dr Grzegorz Barth. Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dodał, że dużym wyzwaniem dla duszpasterstwa jest pokazanie, że rodzina ma swoje ważne miejsce w Kościele.

Kapłan zaproponował m.in. małżonkom, aby sięgnęli do tekstów źródłowych założyciela Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego. – Ten Sługa Boży był człowiekiem czynu i konkretu. My mamy robić to samo. Pragniemy teksty, które go inspirowały, przenieść na naszą formację. Chcemy pokazać, że Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, czyli rodzina, mają charakter ewangelizacyjny – dodał.

Ks. dr Grzegorz Barth zaznaczył, że nie można zatrzymać dla siebie daru, który w postaci modlitwy czy formacji otrzymuje się od samego Boga. Dodał, że wspólnota nie może być „skostniałą grupą”, która opowiada sobie historie z przeszłości. – Nasza troska o rodziny musi wyrażać się przez dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi. Dzielimy się nową jakością, którą wnosi Kościół do tego świata. To nowe zdefiniowanie miłości. Tą definicją jest Chrystus – mówił rekolekcjonista.

 

Miłość najbliższych

Marek Dłuski ze wspólnoty Domowego Kościoła podkreślił, że miłość powinna być motywem działania dla wszystkich chrześcijan. Według niego to motyw, który ma poruszyć serca wszystkich bez wyjątku. – Bóg jest miłością, więc od tego wszystko się zaczyna i ku temu zmierza. Te rekolekcje mają być czymś więcej niż tylko przyjściem do kościoła. Rodziny dzisiaj potrzebują naszego świadectwa. Ewangelia jest szkołą dla małżonków i wychowania dla rodziców – powiedział.

Joanna Dłuska jest współmałżonką od 25 lat. Dodała, że miłości można doświadczyć tylko przez drugiego człowieka. – Albo się jest otoczonym ludźmi, których się kocha, doświadcza się miłości, albo tego nie ma. Oczywiście, że najbardziej doświadcza się tego od rodziców, męża i dzieci. Rekolekcje są takim punktem, który  odświeża wszystk to, co jest w życiu ważne. Sam ruch stanowi wielkie wsparcie. Jest wspólnotą rodzin, którym zależy na tym, aby życie budować na Bogu – dodała.

W ramach rekolekcji miało miejsce ważne wydarzenie dla całego Ruchu Światło-Życie w diecezji bydgoskiej. Została ogłoszona zmiana moderatora diecezjalnego. Dekret nowemu moderatorowi ks. Maciejowi Tyckunowi w imieniu bp. Jana Tyrawy wręczył dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej ks. dr Sylwester Warzyński.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki