Logo Przewdonik Katolicki

Wielickie Szczęść Boże

Łukasz Drywa
Fot.

Pierwszy w Polsce podziemny szlak pielgrzymkowy w Kopalni Soli w Wieliczce poświęcił 6 stycznia kard. Stanisław Dziwisz. Na trasie można zobaczyć m.in. kaplice zbudowane przez górników.

 

 

Metropolita krakowski oraz zaproszeni goście byli pierwszymi zwiedzającymi, którzy mogli obejrzeć przygotowany przez Kopalnię Soli oraz Muzeum Żup Krakowskich szlak. Kard. Dziwisz zaznaczył, że szlak pielgrzymkowy jest świadectwem głębokiej wiary ludzi, którzy przez wieki pracowali w kopalni.  - Cieszę się, że pielęgnujecie tradycję górników, którzy świadomi niebezpieczeństwa pracy w kopalni swoje życie zawierzali Bogu – podkreślił. Według hierarchy górnicy powinni być dumni z duchowego dziedzictwa przodków, konserwować je i pokazywać pielgrzymom.

 

Podziemna pielgrzymka

Szlak pielgrzymkowy rozpoczyna się od XVII-wiecznej kaplicy św. Antoniego, orędownika spraw trudnych oraz patrona górników kruszcowych. Prowadzi następnie przez kaplicę św. Krzyża – wotum za uratowanie kopalni w XIX w. przed zalaniem wodą, do serca kopalni - kaplicy św. Kingi – patronki górników solnych. Ten wykuty w soli w XIX w. podziemny kościół jest żywym świadectwem pobożności wieliczan, miejscem, w którym obecne są relikwie św. Kingi oraz solny pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II. Wędrując dalej podziemnym szlakiem, pielgrzymi będą mieli okazję zwiedzić wystawę prezentowaną w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich – pt. „Sacrum w dziedzictwie solnym”. Szczególnym punktem podziemnych peregrynacji będzie możliwość udziału we Mszy św. odprawianej 135 m pod ziemią w kaplicy św. Jana.

Świadectwo wiary

Choć obecnie kaplice stanowią głównie atrakcję turystyczną, to przede wszystkim są świadectwem wiary górników, którzy codziennie przed pracą uczestniczyli w Eucharystii. Do dziś wieliccy górnicy podkreślają, że kaplice to najważniejsze miejsca w kopalni. Ważne miejsce w kulturze wielickich górników zajmował kult świętych patronów. Świadczą o tym nie tylko liczne podziemne kaplice, których jest około 40, ale również zwyczaje, folklor słowny, rzeźby w soli poświęcone tematyce religijnej. Górnicy, narażeni na ciągłe niebezpieczeństwo, zawierzali swe życie i zdrowie opiece Wszechmogącego, Matki Boskiej i świętych patronów. Szczególnymi orędownikami, których darzono nadzwyczajnym kultem, byli, oprócz głównej patronki, św. Kingi, święci Antoni Padewski, Klemens oraz Barbara. Szlak swoją nazwę zawdzięcza tradycyjnemu, górniczemu pozdrowieniu: „Szczęść Boże”, które w kopalniach w Polsce używane jest do dzisiaj.

Podziemny Szlak Pielgrzymkowy w Wieliczce jest jedynym w Europie, a prawdopodobnie również na świecie, podkreślają przedstawiciele kopalni. Zwiedzanie solnych oraz drewnianych kaplic oraz poznawanie górniczych tradycji i zwyczajów trwa około 2 godzin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki