Logo Przewdonik Katolicki

Uśmiechnięta Madonna z Leśniowa

Łukasz Drywa
Fot.

W niedzielę 19 sierpnia zakończył się Jubileuszowy Leśniowski Rok Rodziny. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W programie uroczystości znalazł się także koncert Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, wernisaż wystawy o Leśniowie, promocja publikacji książkowych nt. sanktuarium, a także premiera filmu dokumentalnego. Źródło...

W niedzielę 19 sierpnia zakończył się Jubileuszowy Leśniowski Rok Rodziny. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W programie uroczystości znalazł się także koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, wernisaż wystawy o Leśniowie, promocja publikacji książkowych nt. sanktuarium, a także premiera filmu dokumentalnego.

Źródło w źródełku
Wszystko zaczęło się od źródełka. Był gorący dzień roku Pańskiego 1382. Książę Władysław Opolczyk wraz ze swą drużyną zmierzał z Rusi z obrazem Czarnej Madonny na Jasną Górę. Spragnieni żołnierze zatrzymali się w okolicy Leśniowa w poszukiwaniu wody. Nigdzie jednak jej nie było. Wówczas książę postanowił poprosić o pomoc Matkę Bożą. Wyjął z kufra figurę Najjaśniejszej Panienki, z którą się nigdy nie rozstawał, i wojacy na kolanach zaczęli prosić o cud. Władysław otrzymał łaskę, w czasie modlitwy nagle wytrysnęło obfite źródło, które w postaci potoku Leśniówek istnieje do dzisiaj. W dowód wdzięczności władca pozostawił w kaplicy przy źródle drewnianą figurkę Matki Bożej, którą wiózł razem z Cudownym Obrazem. Gotycka statua Uśmiechniętej Pani znajduje się dzisiaj w głównym ołtarzu sanktuarium i jest przedmiotem czci.

Na przełomie XVI/XVII w. kasztelan oświęcimski Jan Koryciński wybudował kościół, w którym nakazał umieścić figurę. W 1706 roku Józef Męciński – ówczesny właściciel Leśniowa opiekę nad świątynią powierzył paulinom, którzy posługiwali w sanktuarium do momentu kasaty zakonu w 1864 r. Paulini powrócili do Leśniowa dopiero w 1936 roku. 13 sierpnia 1967 r. figura Matki Bożej została uroczyście ukoronowana przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz kard. Karola Wojtyłę.

Królowa Rodzin
Od początku obecności figury w Leśniowie rozwija się kult Matki Bożej, czczonej szczególnie jako Patronki Rodzin. Mają tu miejsce liczne łaski uzdrowień fizycznych i duchowych. Nie były one systematycznie rejestrowane. Katalog łask, prowadzony przez oo. paulinów od 1706 r., wymienia ich kilkaset. Sanktuarium stało się regionalnym ośrodkiem pielgrzymkowym oraz miejscem odwiedzanym przez grupy pielgrzymkowe zmierzające na Jasną Górę. W latach 1999-2000 sanktuarium odwiedziło ponad 900 grup pielgrzymkowych. Z kultem Matki Bożej, zgodnie z tradycją, związane jest też specjalnie obudowane wywierzysko krasowe, zwane źródłem Najświętszej Maryi Panny.

Sanktuarium w Leśniowie odwiedzają przede wszystkim rodziny z dziećmi i rodzice oczekujący na potomstwo. Tutaj znajdują ciszę, spokój, w pięknym otoczeniu mogą spotkać się z Bogiem. – To miejsce warte jest poznania przede wszystkim ze względu na Maryję – mówi o. Zbigniew Ptak, paulin, przeor leśniowskiego sanktuarium. Dlatego też paulini w każdą niedzielę w sposób szczególny modlą się w intencji rodzin. – W pierwszą niedzielę miesiąca błogosławimy małżonków, w drugą odprawiamy specjalną Mszę św. dla dzieci, w trzecią modlimy się w sposób szczególny w intencji całych rodzin, a w czwartą niedzielę błogosławimy kobiety oczekujące potomstwa – opowiada o. Zbigniew. Przez cały Rok Jubileuszowy 2006/2007 odbywały się spotkania artystów regionalnych i tych, którzy znani są w całym kraju. Większość spotkań miała charakter rodzinny lub okołorodzinny. – Zorganizowaliśmy Międzynarodowy Przegląd Muzykujących Rodzin, ogólnopolski konkurs literacki na temat rodziny, ogólnopolski przegląd filmów krótkometrażowych o tematyce rodzinnej czy ogólnopolski konkurs poetycki poświęcony rodzinie – wymienia o. Ptak.

Przeor sanktuarium podkreśla, że wszyscy, którzy przyjeżdżają do Leśniowa, zwracają uwagę na piękno tego miejsca. – Największy zachwyt budzi oczywiście obecność Maryi. Jej piękny uśmiech zna wiele ludzkich serc. Cudowna figura powszechnie uznawana jest za jedną z najpiękniejszych gotyckich figur w Polsce, a wielu uważa, że wśród koronowanych zajmuje pierwsze miejsce w Europie – podkreśla paulin.

Sam na sam z Bogiem
Wierni odwiedzający sanktuarium kierują swe kroki przede wszystkim do źródełka. W rejestrze łask zapisano wiele świadectw osób, które leśniowskiej wodzie przypisują cudowną moc. Sanktuarium położone jest na terenie pięknego parku, który nadaje otoczeniu medytacyjny charakter.

Leśniów to również miejsce szczególne dla każdego paulina. Przy sanktuarium mieści się bowiem nowicjat, gdzie roczną formację odbywają młodzi bracia. To tu wzrastają powołania zakonne tak wielu już pokoleń paulinów oddanych Bogu „solus cum Deo solo”.

Wchodzących do kościoła wita Madonna z Jezusem na rękach. Młoda Dziewczyna z Nazaretu uśmiecha się tajemniczo do pielgrzymów. Wielu zastanawia się, co oznacza wyraz Jej twarzy. To uśmiech Matki, która z wielką miłością i nadzieją spogląda na swe dzieci. Maryja jest cały czas obecna pośród nas.

Klasztor w Leśniowie
Zespół klasztorny oo. paulinów położony jest w parku koło źródła Leśniówki. Składa się z kościoła pw. Nawiedzenia NMP, ołtarza polowego, kaplicy nad źródłem, klasztoru, dzwonnicy oraz domu pielgrzyma. Przypuszcza się, że w Leśniowie istniał już kościółek drewniany. Jednonawowy kościół, z węższym, półkolistym prezbiterium był wielokrotnie przebudowywany. Najstarsza część, z 1559 r. ma charakter gotycko-renesansowy. W 1762 r. dobudowano murowaną kruchtę, a w 1791 r. przedłużono nawę. Po północnej stronie sanktuarium znajduje się późnobarokowy klasztor, bez wyraźnych cech stylowych, składający się z czterech skrzydeł z kwadratowym wirydarzem w środku. Na poziomie pierwszego piętra chórem połączony jest z kościołem. W latach 1963-1967 przeprowadzono gruntowną modernizację kościoła, ostatni zaś remont – na 600-lecie sanktuarium – w 1988 r. Wtedy też wykonano nową polichromię. W latach 1984-1986 ustawiono w parku 15 kapliczek różańcowych. W 1994 r. wybudowano wolno stojącą dzwonnicę. W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia Chrześcijaństwa wybudowano ołtarz polowy, kaplicę nad źródłem potoku oraz postawiono wzdłuż muru przyklasztornego 14 stacji Drogi Krzyżowej. Późnobarokowy ołtarz główny oraz ołtarze boczne pochodzą z pierwszej połowy XVIII w. Ołtarz główny z cudowną figurką MB Leśniowskiej, pochodzącej z XIV w., był przerobiony w 1856 r. i odnowiony w 1956 r. Drewniany, rokokowy portal w fasadzie zachodniej pochodzi z drugiej połowy XVIII w., późnorokokowe stalle, balustrady oraz konfesjonały z 1782 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki