Logo Przewdonik Katolicki

Modernizacja roku - najpiękniejszy kościół w Polsce

Monika Białkowska
Fot.

26 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie i wręczenie nagród laureatom XIV edycji konkursu Modernizacja Roku 2009. W kategorii obiekty sakralne pierwsze miejsce dla inwestora, projektanta i wykonawcy zdobyła parafia pw. NMP w Żninie i firma Solida Lim za modernizację kościoła pw. NMP Królowej Polski w Żninie.

26 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie i wręczenie nagród laureatom XIV edycji konkursu „Modernizacja Roku 2009”. W kategorii „obiekty sakralne” pierwsze miejsce dla inwestora, projektanta i wykonawcy zdobyła parafia pw. NMP w Żninie i firma „Solida  Lim” za modernizację kościoła pw. NMP Królowej Polski w Żninie.

 

 

Nagrodę przyznano za „renowację wnętrza kościoła, pieczołowite odtworzenie pierwotnego wyglądu protestanckiego zboru i umiejętne zaadaptowanie do potrzeb kultu katolickiej wspólnoty.” W uzasadnieniu nagrody zwrócono szczególną uwagę na odtworzenie dekoracji na emporach oraz rzeźbień na słupach podtrzymujących empory.

 

Nagrodzeni

Nagrodę odebrał w Warszawie proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Żninie, ks. Stanisław Talaczyński jako inwestor, oraz Solida Lim jako projektant i wykonawca modernizacji, będący autorem programu badawczo-konserwatorskiego zrealizowanego w poprotestanckim kościele w Żninie.

Nagroda w konkursie „Modernizacja Roku” nie jest pierwszą, jaką przyznano ks. Stanisławowi Talaczyńskiemu za jego troskę o zabytki. W 2008 roku został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami”.

Kościół w Żninie był jedynym zgłoszonym do konkursu kościołem z archidiecezji gnieźnieńskiej i województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Dawny zbór

Kościół NMP Królowej Polski w Żninie zbudowany został jako zbór ewangelicki i przekazany do użytku 19 października 1910 roku. Po II wojnie światowej świątynia przeszła w katolickie ręce. Początkowo pełniła funkcję kościoła pomocniczego parafii św. Floriana. Z czasem, wraz z rozbudową Żnina, powstała przy niej nowa parafia, a kolejni proboszczowie zmieniali oblicze protestanckiego zboru dopasowując jego wnętrze do wymogów liturgii posoborowej.

Obecny proboszcz ks. Talaczyński przed ośmiu laty zdecydował o gruntownym remoncie i renowacji kościoła. Ze ścian kościoła zdjęto 9 warstw olejnych farb, oczyszczono elementy drewniane wymieniono tynki i odkryto pierwotną podłogę.  W świątyni umieszczono dwa nowe ołtarze boczne, nawiązujące do obecnych niegdyś w Żninie dominikanów. W jednym z nich znajduje się obraz Matki Bożej Gankowej, mieszczący się kiedyś w krużgankach dominikańskiego klasztoru, w drugim umieszczono obraz św. Gianny Beretta Molla, której relikwie parafia posiada. W prezbiterium kościoła umieszczony także krzyż, który pochodzi prawdopodobnie z dawnego kościoła dominikanów. Wnętrze zmodernizowanego i nagrodzonego kościoła przybliżymy dokładniej w następnym numerze PK.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki