Logo Przewdonik Katolicki

Jak nie stać się ofiarą gwałciciela?

Renata Krzyszkowska
Fot.

Gorące, długie letnie dni, wakacyjny luz i rozrywkowy sposób spędzania wolnego czasu sprzyjają większej liczbie przestępstw seksualnych. Policja apeluje o rozsądek. Oto kilka zasad, które pomogą kobietom w zadbaniu o swoje bezpieczeństwo:

- O zamiarze wyjścia z domu, miejscu zabawy, przewidywanej trasie oraz terminie powrotu poinformuj zaufaną osobę. Będzie mogła od razu rozpocząć poszukiwania, gdy nie powrócisz na czas.

- Nie akceptuj jazdy windą z nieznajomymi. Nie zgadzaj się na podwiezienie przez nieznaną ci osobę.

- Nigdy nie chodź na skróty, trzymaj się miejsc uczęszczanych i dobrze oświetlonych.

- Podróżując środkami komunikacji miejskiej siadaj zawsze w grupie kilku osób lub blisko kierowcy. Nie podróżuj pociągiem w pustym przedziale.

- Unikaj samotnych wizyt w klubach i na imprezach lub w towarzystwie nieznanych osób.

- Nie pij niczego, co oferuje nieznajoma osoba. Do napoju może być dodana substancja, która cię oszołomi. Unikaj dzielenia się lub wymieniania napojami. Pij z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki, a jeżeli robi to barman, to żądaj, aby uczynił to na twoich oczach. Obserwuj, jak napój jest przyrządzany.

- Nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeżeli stwierdzisz, że twój napój wygląda lub smakuje inaczej – nie ryzykuj, nie pij go.

- Jeśli po wypiciu jakiegoś napoju poczujesz się dziwnie (np. mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia itp.), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie. W tym czasie unikaj miejsc ustronnych i ciemnych pomieszczeń. Bądź tam, gdzie jest dużo ludzi.

- Wychodząc z klubu lub imprezy z powodu złego samopoczucia, zapewnij sobie pomoc zaufanej osoby podczas powrotu do domu.

- Gdy stałaś się ofiarą napadu: uciekaj jeśli masz taką możliwość, jeśli nie możesz uciekać, alarmuj otoczenie. Krzycz wzywając pomocy np. „pali się” (dowiedziono, że to wzbudza największy odzew). Jeśli zostaniesz zaatakowana, masz prawo się bronić.

- Gdy atak napastnika się udał, jak najszybciej zawiadom Policję, jeśli sytuacja tego wymaga – odwiedź lekarza. Im dłużej będziesz zwlekać z poinformowaniem Policji, tym trudniej będzie zatrzymać sprawcę. Jeśli nie będziesz mogła przyjść na Policję – zadzwoń, funkcjonariusze przyjadą do ciebie.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki