Logo Przewdonik Katolicki

Przyczółek pallotynów

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Samsieczno zalicza się do najstarszych miejscowości na Krajnie. Pierwszy kościół został ufundowany w XIII w. przez ród Pałuków.

Samsieczno zalicza się do najstarszych miejscowości na Krajnie. Pierwszy kościół został ufundowany w XIII w. przez ród Pałuków.

 

 

Zachował się nawet dokument z 1374 r. potwierdzający, że w XIV stuleciu Samsieczno miało swojego proboszcza.

 

Narodziny parafii

Jako samodzielna parafia funkcjonowała do 1720 r. później – do 1925 r. – kościół był filią parafii w Ślesinie. W XVII w. świątynia była poważnie uszkodzona – powoli popadała w ruinę. Posiadała jednak drewniane, pięknie rzeźbione tabernakulum, chrzcielnicę i cztery monstrancje. Ostatecznie rozebrano w 1766 r. Z inicjatywy hrabiego Aleksandra Hilarego Potulickiego postawiono nową – choć nadal drewnianą konstrukcję. Przy świątyni funkcjonowała także szkoła, a od 1779 r. stała altaria pw. św. Wojciecha, która pełniła rolę salki lekcyjnej, a także zastępczo – kaplicy, ponieważ w 1898 r. kościółek rozebrano.

Kard. Edmund Dalbor 7 lipca 1925 r. przywrócił parafii pełną samodzielność. W latach 1929-1932 wzniesiono funkcjonujący do dziś neobarokowy kościół. Fundatorką była hrabina Aniela Potulicka, zaś projekt wyszedł z pracowni architekta Stefana Cybichowskiego. Prace wykończeniowe przerwała wojna. Kościół, mimo uszkodzenia dwoma artyleryjskimi pociskami, wyszedł bez szwanku. Świątynię poddano jednak renowacji – dobudowano latarnię na kopule kaplicy Anioła Stróża oraz odnowiono wystrój wnętrza. Kościół konsekrował bp Lucjan Bernacki11 grudnia 1966 r. Nieco ponad 10 lat później kard. Stefan Wyszyński przekazał parafię Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego.

 

Suchary

W Sucharach mieści się Dom Zgromadzenia Księży Pallotynów. W latach międzywojnia był to pałac znajdujący się w rękach niemieckich posiadaczy ziemskich. Do przyznania kompleksu pallotynom przyczynił się prymas Polski – kard. Edmund Dalbor. Mieściło się w nim gimnazjum oraz dom rekolekcyjny. W okresie okupacji budynek został zajęty przez Niemów. Od sierpnia 1945 r. w Sucharach mieścił się nowicjat kleryków, następnie (w latach 1946-1947) studium filozofii i teologii, a do września 1951 r. – nowicjat braci. Później – aż do roku 1991 – dom w Sucharach dzierżawiły pallotynki. Po ich wyprowadzeniu się całość ponownie objęli pallotyni. Wówczas w dawnej sali balowej urządzono kaplicę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kaplica nosi obecnie tytuł Miłosierdzia Bożego. W roku 1936 przyjął w niej święcenia kapłańskie męczennik II wojny światowej – bł. ks. Józef Jankowski SAC.

Od roku 2005 urząd proboszcza sprawuje w Samsiecznie ks. Jarosław Dąbrowski SAC. Wspólnotę żywego Kościoła tworzą: Ruch Światło-Życie, Żywy Różaniec, schola dziecięca oraz Wieczernik Modlitwy o Powołania Kapłańskie i Zakonne.

Za tydzień prezentacja parafii św. św. Piotra i Pawła w Wierzchucinie Królewskim.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki