Logo Przewdonik Katolicki

Małopolanie do Zabawy!

Magdalena Guziak-Nowak
Fot.

To, że sanktuarium bł. Karoliny jest w diecezji tarnowskiej nie znaczy, że nie jest ona też patronką Krakowa padły słowa na wieczorze ze świadectwami.

 

- To, że sanktuarium bł. Karoliny jest w diecezji tarnowskiej nie znaczy, że nie jest ona też patronką Krakowa – padły słowa na wieczorze ze świadectwami.

 

Od 25 lipca do 2 sierpnia żyło w Zabawie w diecezji tarnowskiej Miasteczko Modlitewne – nowatorska w formie i tradycyjna w treściach nowenna przygotowująca czcicieli bł. Karoliny Kózkówny do przeżycia rocznicy jej 112. urodzin. Nowatorski był pomysł – spotkanie młodych z różnych zakątków Polski w namiotowym miasteczku stylizowanym na wieś z czasów Karoliny – początek XIX wieku. Tradycyjne były treści, wokół których uczestnicy się formowali: modlitwa, patriotyzm, cierpienie i czystość. Bo ich patronka zginęła męczeńsko, broniąc godności kobiety.

W przygotowanie 9-dniowego spotkania zaangażował się ks. proboszcz Zbigniew Szostak – kustosz sanktuarium, całym sercem oddany propagowaniu kultu błogosławionej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z diecezji krakowskiej, tarnowskiej i rzeszowskiej. Były pantomimy, katechezy, gry terenowe, spotkania w grupach i modlitwa a do jedzenia pyszne placki na blasze i kwaśnica.

 

Relikwie w naszych kościołach

8 lutego 2008 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny w naszej archidiecezji. Relikwie wędrowały w kolejności dekanatów po tych parafiach, które chciały je przyjąć. Ks. Rafał Buzała – asystent kościelny KSM, które było pomysłodawcą tej inicjatywy potwierdził „Przewodnikowi”, że chętne parafie cały czas mogą się zgłaszać po relikwie błogosławionej. Wraz z nimi otrzymają w komis pakiet materiałów formacyjnych pomocnych do przeprowadzenia adoracji, koronki, różańca, drogi krzyżowej i innych nabożeństw ku czci patronki. Zainteresowane osoby są proszone o kontakt pod numerem telefonu 511 751 425.

 

 

 


Ziarno od Boga

 

„Wiara jest poręką”

(por. Hbr 11)

 

  Zauważmy, im mniej zdrowej, racjonalnej wiary, tym więcej wróżb, horoskopów, przepowiedni i innych tego rodzaju mrzonek. Człowiek jest kimś tak wyjątkowym, że oddawanie się powyższym praktykom po prostu ubliża jego godności.

A wiara? Ona ma zawsze odniesienie do Istoty Najwyższej. Z kolei Bóg – czysta Prawda jest godny tego, by Mu wierzyć. I dlatego wiara Bogu to nie naiwność, lecz autentyczna poręką.

 ks. Piotr Gąsior

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki