Logo Przewdonik Katolicki

Małopolska droga z muszlą

Magdalena Guziak-Nowak
Fot.

Nie tylko dla samotników i sportowców. Coś więcej niż szlak turystyczny. Szansa na rekolekcje w drodze.

Jest na północy Hiszpanii takie miejsce, które przyciąga czymś innym niż ciepłym morzem, pysznymi owocami i słońcem. Co więcej, do tego miejsca nie przybywają turyści, ale pielgrzymi. Santiago de Compostela – to tutaj znajduje się grób apostoła św. Jakuba Większego.

Opiekun pielgrzymów był uczniem Pana Jezusa. Prześladowany za wiarę, został ścięty mieczem. Był drugim po św. Szczepanie męczennikiem Kościoła.

W każdym roku, kiedy wspomnienie św. Jakuba przypada na niedzielę, ogłaszany jest Jubileuszowy Rok św. Jakuba. Tak jest i w roku bieżącym, bo imieniny świętego obchodzimy właśnie w dniu Pańskim 25 lipca. Poprzedni rok Jakubowy przypadł w 2004 roku, na następny będziemy czekać 11 lat – do 2021 roku.

Do Santiago wędrują pielgrzymi z całego świata. Zdążał tu także Jan Paweł II. Nierzadko

 

na pątniczy szlak wyruszają Polacy.

Kult św. Jakuba w Polsce od kilku lat rozwija się niezwykle prężnie. Ci, którzy nie mogą wyruszyć do Santiago, nie muszą załamywać rąk. W latach 2004 – 2009 przygotowano w Polsce 1700 km (!) oznakowanych, pątniczych szlaków. Pierwszym oddanym fragmentem była uroczyście otwarta w 2004 roku Dolnośląska Droga św. Jakuba. Obecnie oprócz m.in. Drogi Lubuskiej, Wielkopolskiej, Lęborskiej, Jeleniogórskiej czy Nyskiej lub Ślężańskiej istnieje

 

Małopolska Droga św. Jakuba.

Projekt jej odtworzenia powstał w 2007 roku. Trasa nawiązuje do średniowiecznego traktu, który prowadził od Sandomierza do Krakowa i ma 192 km. Wytyczono ją w oparciu o rozmieszczenie kościołów pw. św. Jakuba Większego. I tak, trasa wiedzie od Sandomierza przez Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałecznicę, Niegardów, Więcławie Stare do Krakowa a następnie przez Sankę, Palczowice i Racibórz. Pierwszym otwartym odcinkiem była trasa z Pałecznicy do Krakowa przez Więcławie Stare. Można nią pielgrzymować od 2008 .

W trzech z wymienionych wyżej miejscowości znajdują się parafie pw. św. Jakuba. Historycy uważają, że w średniowieczu mógł tu istnieć szlak pątniczy do grobu w Santiago. Przemawia za tym usytuowanie w niewielkiej odległości kościołów, które mogły pełnić funkcję kościołów stacyjnych.

Na oznakowanym szlaku drogę wyznaczają muszle św. Jakuba i żółte strzałki. Pielgrzyma można poznać po zawieszonej na szyi lub przypiętej do plecaka muszli oraz po kosturze w ręku. Powinien też mieć legitymację pątnika.

Pielgrzymkowym pozdrowieniem na Drodze św. Jakuba są słowa

 

„Buen Camino!”

(hiszp. Dobrej drogi!). Zatem „Buen Camino” i wyruszajmy.

 

 

 


 

Czy wiesz że…

Zespół zabytkowy Santiago de Compostela znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Został na nią wpisany w 1985 roku.

 

Tu znajdziesz szczegółowe informacje o szlakach i wiadomości pomocne w przygotowaniu się do wędrówki:

www.malopolskadroga.swjakub.pl – opis poszczególnych etapów Małopolskiej Drogi św. Jakuba

www.swjakub.pl – strona internetowa par. św. Jakuba Ap. w Więcławicach Starych

www.caminogalicja.pl – strona internetowa poświęcona Małopolskiej Drodze św. Jakuba

 

Jeśli sam nie wybierasz się na szlak pielgrzymkowy,

pomóż pielgrzymować innym i przyjmij wędrowca pod swój dach. Osoby gotowe na przyjęcie pielgrzymów powinny oznaczyć swój dom muszlą. Można ją nabyć np. w parafii w Więcławicach Starych, tel. 12 388 50 57, email: wieclawice@swjakub.pl.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki