Logo Przewdonik Katolicki

A co na to teolodzy?

Błażej Tobolski
Fot.

Nie będziemy prowadzić dyskursów akademickich. Ten kongres zajmie się problemami świata zapowiadają organizatorzy VIII Kongresu Teologów Polskich.

 

– Nie będziemy prowadzić dyskursów akademickich. Ten kongres zajmie się problemami świata – zapowiadają organizatorzy VIII Kongresu Teologów Polskich.

 

 

– Chcemy zadać sobie pytanie i spróbować na nie odpowiedzieć, jakim językiem zwracać się dzisiaj do ludzi, by zaczęli nastawiać uszu? – podkreślają naukowcy z poznańskiego Wydziału Teologicznego, odpowiedzialni za przygotowanie kongresu. A jak przyznają, Kościół i jego myśl teologiczna mają dziś, wbrew pozorom, sporo do zaoferowania światu. Również hasło, które będzie towarzyszyło tegorocznym obradom polskich teologów: „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji. Teologiczna odpowiedź na fundamentalne pytania współczesnego człowieka”, jest obiecujące. Choć nie należy spodziewać się łatwych rozwiązań trudnych problemów.

 

Poznań teologów

VIII Kongres Teologów Polskich, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 13-16 września, to bez wątpienia największe na przestrzeni kilku lat wydarzenie w świecie teologicznym w Polsce. – Po raz pierwszy Poznań będzie gościł wszystkich najważniejszych teologów z Polski, ale także spoza jej granic. Po raz pierwszy również organizacja kongresu została powierzona wydziałowi działającemu w ramach uczelni państwowej, jaką jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – podkreśla ks. prof. Jan Szpet, dziekan Wydziału Teologicznego UAM. – Do tej pory kongresy odbywały się w Lublinie na KUL-u, ostatni w 2004 r., i jeden w klasztorze cystersów w Mogile. Jest to więc dla nas wielkie wyróżnienie – dodaje dziekan. Sesje plenarne kongresu odbywać się będą w nowoczesnych budynkach uniwersyteckich na Morasku. Uczestniczyć w nich będzie co najmniej kilkuset naukowców. Także wszyscy chętni mogą zgłosić swój udział w kongresie na stronie: www.kongresteologow.pl.

 

Żadnego moralizowania

Przyznam, że poszczególne tematy, które będą dyskutowane podczas obrad kongresowych, wydają się trudne – widać w nich naukowy język teologii. Z drugiej jednak strony pociągają, intrygują. Bo kogo nie interesuje choćby związek pomiędzy ogromem ludzkiego cierpienia a istnieniem Boga, sens świata czy też to, kim tak naprawdę w tym świecie jest człowiek? Jednak ks. dr hab. Janusz Nawrot, biblista z Wydziału Teologicznego UAM, a zarazem jeden z organizatorów kongresu uspokaja, że nie uświadczymy w Poznaniu jałowych dysput naukowych oderwanych od naszej rzeczywistości. – Chcemy przyjść z pomocą współczesnemu człowiekowi w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej podstawowe, życiowe pytania, jakie sobie codziennie stawia. Proszę jednak nie oczekiwać ani prostych recept na życie, ani moralizatorskich wskazówek teologów – zastrzega ks. Nawrot dodając, że w zamyśle organizatorów kongres ma być pewną prezentacją nauki Kościoła ludziom naszych czasów i próbą przekonania ich, że ten Kościół „też ma dziś coś do zaproponowania”.

 

Najpierw posłuchamy, potem będziemy mówić

Zanim jednak teologowie spróbują odpowiedzieć na pytania świata, najpierw, jak zapewnia ks. Nawrot, wsłuchają się w jego problemy. A nawet więcej: zastanowią się, czego sami mogą nauczyć się od świata? – Program kongresu jest tak skonstruowany, że pierwszego dnia nastawiamy się na słuchanie, a dopiero potem będziemy mówić – przekonuje biblista. „Dokąd idziesz, człowieku?”, to pytanie drugiego dnia obrad. – Odpowiedzi na nie postaramy się udzielić oczywiście z perspektywy objawienia chrześcijańskiego, innymi słowy: jak i co Pan Jezus mówi współczesnemu człowiekowi na temat sensu i wartości jego życia – wyjaśnia dominikanin o. Bogusław Kochaniewicz, poznański specjalista od teologii fundamentalnej i ekumenizmu. Natomiast dzień trzeci będzie próbą, jak to określają organizatorzy, „nawiązania łączności pomiędzy światem a teologią i poprzez nią z nauczaniem Kościoła”. – Chcemy bowiem spojrzeć na współczesność, nie jak na zagrożenie, ale jak na szansę na rozwój całej teologii, jej dialogu z człowiekiem i światem – podkreśla ks. dr hab. Janusz Nawrot.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki