Logo Przewdonik Katolicki

Katolik potrafi

Magdalena Woźniak
Fot.

Komercyjnie obchodzone święta często stają się inspiracją do głoszenia głębszych idei. Sprzeciwiając się tandetnym czerwonym lizakom w kształcie serca czy dyniom wystawianym w centrach handlowych różne ruchy i stowarzyszenia prowadzą akcje mające na celu promowanie katolickich wartości.

 

Komercyjnie obchodzone „święta” często stają się inspiracją do głoszenia głębszych idei. Sprzeciwiając się tandetnym czerwonym lizakom w kształcie serca czy dyniom wystawianym w centrach handlowych różne ruchy i stowarzyszenia prowadzą akcje mające na celu promowanie katolickich wartości. Na przykład w Dniu św. Walentego w centrum Wiednia od kilku lat wolontariusze rozdają listy z podpisem… Boga, czyli wersetami z Biblii zapewniającymi o Jego miłości. Ponadto kartka jest również zaproszeniem do odwiedzenia pobliskich Kościołów na spotkanie we dwoje – człowieka z Bogiem. Akcja „Miłosnych listów od Boga” znalazła swe poparcie również w innych miejscowościach.

Natomiast w Stanach Zjednoczonych 14 lutego, nazywany Dniem Zakochanych, został ogłoszony przez chrześcijan Dniem Czystości Przedmałżeńskiej. Stało się to okazją, by zmarginalizować trend rozwiązłości seksualnej tak łatwo przedzierający się do dzisiejszej kultury.

Również Polska nie odbiega od innych państw. Jednym z przykładów jest Mistrzowska Akademia Miłości, która organizuje spotkania poświęcone budowaniu relacji damsko-męskich. Podczas zeszłorocznego spotkania, zorganizowanego 13 lutego, w przeddzień walentynek, widowisko edukacyjne było zatytułowane „Kobieta + Mężczyzna, czyli singiel szuka singielki”.

Podobne akcje organizowane są w Halloween. Trudno walczyć z wielkimi koncernami i sieciami restauracyjnymi przeciwko ich poparciu dla tego kontrowersyjnego wieczoru duchów, zdając sobie sprawę, jak ogromne pieniądze wpływają w ten dzień na ich konta bankowe. Skoro więc nie można zlikwidować tej amerykańskiej tradycji, trzeba szukać alternatywy. Takową od czterech lat proponują wierni z Gniezna, którzy w wigilię Wszystkich Świętych organizują „Noc Świętych”. Ma ona na celu przypomnienie, że śmierci nie należy się bać czy nią straszyć, a widzieć w niej nadzieję na piękniejsze życie.

Przeciwni neopogańskim zwyczajom mieszkańcy Chile również wymyślili własne obchody, podczas których ku czci świętych dzieci rozdają na ulicach rysunki, śpiewają i recytują wiersze.

Inwencja poszczególnych grup chrześcijańskich pokazuje, że w tym skomercjonalizowanym świecie należy usilnie bronić własnych przekonań. Bo czy nie od postawy każdego z nas zależy, na ile pozwolimy ślepo kierować się przez szereg mechanizmów globalizacji?

 


 

Dni, których jeszcze nie znamy… czyli wybiórczy kalendarz dla nieświadomych

 

8 stycznia Dzień sprzątania biurka

26 stycznia Światowy Dzień Celnictwa

28 stycznia Międzynarodowy Dzień Mobilizacji przeciwko Wojnie Nuklearnej

2 lutego Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych

14 lutego Dzień Zakochanych

22 lutego Dzień Myśli Braterskiej (organizacje skautów)

5 marca Dzień Teściowej

6 marca Dzień Olimpijczyka

8 marca Dzień Kobiet

10 marca Dzień Mężczyzny

15 marca Międzynarodowy Dzień Konsumenta

17 marca Światowy Dzień Morza

18 marca Europejski Dzień Mózgu

22 marca Światowy Dzień Wody

16 kwietnia Dzień Sapera, Dzień Włókniarza

25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

5 maja Międzynarodowy Dzień Położnika
15 maja Dzień bez Samochodu

25 maja Dzień Stemplarza, Dzień Piwowara, Dzień Mleka

31 maja Dzień bez Papierosa

15 lipca Dzień bez Telefonu Komórkowego

23 lipca Dzień Włóczykija

1 sierpnia Dzień Karmienia Piersią

13 sierpnia Dzień Leworęcznych

9 września Międzynarodowy Dzień Urody

16 września Dzień Warstwy Ozonowej

22 września Dzień bez Samochodu

30 września Dzień Chłopaka

9 października Dzień Znaczka Pocztowego

9-15 października Tydzień Pisania Listów

22 października Światowy Dzień Jąkających się

28 października Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów

31 października Dzień Rozrzutności

21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

25 listopada Dzień Kolejarzy i Tramwajarzy

29 listopada Dzień bez Kupowania

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

20 grudnia Dzień Ryby

Oprac. MJ

 


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki