Logo Przewdonik Katolicki

"Zdrowaś Maryjo" za Kazachstan

Michał Bondyra
Fot.

Z arcybiskupem Tomaszem Petą, metropolitą archidiecezji Świętej Maryi w kazachskiej Astanie, rozmawia Michał Bondyra

 

 

Arcybiskupstwo w kazachskiej Astanie ma już ponad sześć lat. Jak ocenia Ksiądz Arcybiskup ten czas; co można zapisać w pracy duszpasterskiej na plus, a czego nie udało się dotąd zrealizować?

– Naszą archidiecezję Świętej Maryi w Astanie, a zarazem metropolię w Kazachstanie, erygował Sługa Boży Ojciec Święty Jan Paweł II 17 maja 2003 roku. Do metropolii w Astanie należą: diecezja karagandińska, diecezja Przenajświętszej Trójcy w Ałmaty i administratura apostolska w Atyrau. Od 2003 roku istnieje również Konferencja Katolickich Biskupów Kazachstanu. Należy do niej pięciu biskupów i delegat Ojca Świętego dla grekokatolików. Myślę, że największym darem Bożym dla naszej archidiecezji było w ciągu tych ostatnich sześciu lat podwojenie liczby kapłanów i sióstr zakonnych. Aktualnie w archidiecezji pracuje 38 kapłanów i 70 sióstr zakonnych. To oni są przedłużeniem rąk biskupa, „żołnierzami na froncie głoszenia Ewangelii”. Kapłani i siostry inspirują i współpracują oczywiście ze świeckimi, ale ich rola jest przecież szczególna i niezastąpiona. Dodam, że jest także jeden stały żonaty diakon (ze Szwajcarii) i 4 braci zakonnych. Osoby duchowne i zakonne w zdecydowanej większości pochodzą z zagranicy; jeszcze długo będziemy potrzebowali pomocy personalnej od innych Kościołów. Cieszymy się bardzo, że rozwija się u nas charyzmat życia kontemplacyjnego. W naszej archidiecezji mamy siostry redemptorystki w Pietropawłowsku, siostry karmelitanki w Oziornoje, a za kilkanaście dni przybędą cztery siostry klaryski od wieczystej adoracji, które będą mieszkać w Pawłodarze.

Z radości chciałbym jeszcze wymienić stałą - całodobową adorację Najświętszego Sakramentu w astanińskiej katedrze, która trwa nieprzerwanie od 14 kwietnia 2002 roku. Uczestniczą w niej wszystkie parafie archidiecezji. Przynajmniej raz na dwa miesiące kilkuosobowa grupa z danej parafii przyjeżdża do Astany na nocną adorację. Jest to po ludzku nieproste, gdyż najbardziej odległą parafię od stolicy dzieli ponad osiemset kilometrów. Warto w tym miejscu dodać, że nasza archidiecezja jest obszarowo dwukrotnie większa od terytorium Polski. Stąd jest to wielki wysiłek, ale przede wszystkim wielkie błogosławieństwo Boże.

 

W II niedzielę Adwentu obchodzimy w Polsce Dzień modlitwy i pomocy materialnej dla Kościoła na Wschodzie. Co jest dzisiaj bardziej potrzebne: modlitwa czy pomoc materialna?

– Oczywiście modlitwa jest zawsze czymś podstawowym w życiu chrześcijańskim. Jest źródłem wszelkie dobra, inspiruje do pomocy materialnej. Proszę więc wszystkich przede wszystkim o modlitwę. Wszędzie, gdzie jestem, w Polsce i w innych krajach, mam zwyczaj prosić o jedno: „Zdrowaś Maryjo” za Kazachstan.

 

Prosi Ksiądz Arcybiskup o jedno „Zdrowaś Maryjo” za Kazachstan, a w jakiej konkretnie intencji należałoby odmawiać tę modlitwę?

– Proszę o modlitwę w intencji kapłanów i osób zakonnych, a także o powołania, ale nie tylko dla Kazachstanu, ale i z Kazachstanu.

 

Wiemy za co powinniśmy się modlić, ale obchodzony dzień mówi też o pomocy materialnej. Na co ta ostatnia jest potrzebna na Wschodzie, ale i konkretnie, w Kazachstanie, i jego stolicy Astanie?

– W większości katolicy w Kazachstanie nie są ludźmi bogatymi, choć przy tym są bardzo ofiarni. Większe wspólnoty mogą już niekiedy same zabezpieczyć bieżące potrzeby materialne kościoła i parafii. Nadal jeszcze jednak miejscowy Kościół potrzebuje wsparcia; szczególnie wówczas, kiedy podejmowane są inwestycje, takie jak na przykład budowa świątyni, kaplicy czy klasztoru i to właśnie na te rzeczy najbardziej potrzebne są środki materialne.


 

Abp Tomasz Peta, urodził się 20 sierpnia 1951 roku w Inowrocławiu. Po ukończeniu Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie w 1976 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1990 roku jako misjonarz wyjechał do Kazachstanu i od tego roku do roku 1999 pracował jako proboszcz sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje na północy Kazachstanu. 6 sierpnia 1999 roku został administratorem apostolskim w stolicy Kazachstanu, w Astanie. 15 lutego 2001 roku został mianowany biskupem tytularnym, a sakrę biskupią z rąk Papieża Jana Pawła II otrzymał 19 marca 2001 roku w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Dwa lata później, 17 maja 2003 roku, Ojciec Święty zreorganizował strukturę katolickich diecezji w Kazachstanie. Na mocy tej decyzji Administratura Apostolska w Astanie została podniesiona do godności archidiecezji, a biskup Tomasz Peta do godności arcybiskupa. 19 maja 2003 roku arcybiskup Peta został wybrany na przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Kazachstanu. 5 marca 2008 roku został członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki